Foto: Kirill_Makarov/SHUTTERSTOCK

Vai pārtraukums darba laikā pienākas visiem darbiniekiem? 2

Maija Pastare, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk ar pārtraukumu darbā saprotam pusdienas laiku jeb pusdienas pārtraukumu. Šajā laikā darbinieks drīkst atstāt savu darbavietu un pārtraukumu izmantot pēc saviem ieskatiem: atpūtai, ēšanai vai citām vajadzībām, piemēram, iepirkties veikalā, apmeklēt ārstu un tamlīdzīgi. Cik ilgam jābūt pārtraukumam, un vai darba devējs to drīkst nepiešķirt?

Likums nosaka – ikvienam darbiniekam ir tiesības uz darba pārtraukumu, ja darba laiks ir ilgāks par sešām stundām. Pārtraukumu piešķir ne vēlāk kā pēc četrām stundām no darba laika sākuma, un tas nedrīkst būt īsāks par 30 minūtēm. Darbavietā var būt noteikts arī garāks pusdienas pārtraukums – 40 minūtes vai stunda. Parasti darba pārtraukumu nosacījumi ir ierakstīti darba līgumā, darba kārtības noteikumos vai darba koplīgumā. Ja uzņēmumā ir darbinieku pārstāvji (arodbiedrība), pārtraukumu ilgumu darba devējs nosaka, konsultējoties ar viņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti pārtraukuma laiks netiek ieskaitīts darba laikā, līdz ar to darba devējam nav pienākuma šo laiku apmaksāt. Tomēr darba līgumā vai darba koplīgumā drīkst noteikt arī pārtraukuma ieskaitīšanu darba laikā.

Dalīts pārtraukums

Var būt gadījumi, kad pusstundas pārtraukumu nav iespējams nodrošināt visu uzreiz (piemēram, vienīgā pārdevēja veikalā). Tad pieļaujama pārtraukuma sadalīšana daļās. Viena šāda pārtraukuma daļa nedrīkst būt īsāka par 15 minūtēm. Protams, arī tad jāievēro noteikums pārtraukuma daļu piešķirt ne vēlāk kā pēc četrām stundām no darbadienas sākuma.

Ir uzņēmumi, kur darba specifikas dēļ darbinieki nedrīkst pamest savu darbavietu, piemēram, ugunsdzēsēji. Viņiem dežūras laikā jāatrodas dienesta telpās un jābūt gataviem jebkurā brīdī doties izsaukumā. Tomēr arī tad darba devējam jānodrošina iespēja darbiniekam paēst darba laikā.

Ja pārtraukuma laikā darbiniekam noteikts pamatots aizliegums atstāt savu darba vietu, tad šāds pārtraukums jāieskaita darba laikā.

Pārtraukumam ir jābūt

Dažkārt dzirdēti gadījumi, kad darba devējs vispār nedod darbiniekiem pusdienas pārtraukumus un aizliedz arī paēst darba laikā. Tas jau ir likuma pārkāpums. Darba devējam darbadiena jāorganizē tā, lai darbinieks var izmantot savas likumiskās tiesības.

Atsevišķi nosacījumi pusaudžiem

Pusaudžiem (15–18 gadu) ir tiesības uz pārtraukumu darbā, ja viņu darba laiks ir ilgāks par četrarpus stundām. Ja iespējams, pusaudzim pārtraukumu piešķir, kad nostrādāta puse no viņam nolīgtā darba laika. Saskaņā ar Darba likumu pusaudžus nedrīkst nodarbināt ilgāk par septiņām stundām dienā. Tātad pārtraukums būtu piešķirams pēc trīsarpus stundām no darba laika sākuma.

Reklāma
Reklāma

Papildu pārtraukumi

Darba likums paredz arī papildu pārtraukumus. Tie piešķirami darbiniekiem:

• kuri darbā pakļauti īpašam riskam,

• kuriem ir bērns līdz pusotra gada vecumam – bērna barošanai.

Šo likumā minēto papildu pārtraukuma laiku ieskaita darbinieka darba laikā, un par to jāsaglabā darba samaksa.

Saskaņā ar Darba aizsardzības likumu īpašs darba vides risks ir saistīts ar paaugstinātu psiholoģisko vai fizisko slodzi vai paaugstinātu risku nodarbinātā drošībai un veselībai, ko nevar novērst vai samazināt ar darba aizsardzības pasākumiem. Darba vides risku novērtēšanu uzņēmumā organizē darba devējs. Īpašs darba vides risks pastāv dažādās profesijās, piemēram, darbiniekiem būvniecībā, mediķiem radioloģijā vai gaisa satiksmes vadības dispečeriem lidostā.

Likumā nav noteikts papildu pārtraukuma ilgums – tās varētu būt gan 15 minūtes, gan pusstunda, kas jāpiešķir darbiniekiem, kuri darbā pakļauti īpašam riskam.

Savukārt darba pārtraukumus līdz pusotra gada veca bērna barošanai pieprasa darbinieks pats. Šādus vismaz 30 minūšu pārtraukumus piešķir ne retāk kā pēc katrām trim darba stundām. Ar darba devēju jāvienojas par pārtraukumu izmantošanas kārtību, jo pārtraukumus bērna barošanai var pievienot pusdienas pārtraukumam vai pārcelt uz darba dienas beigām, darba dienu attiecīgi saīsinot.

Pārtraukumus bērna barošanai regulē Darba likuma 146. pants.

Uzziņa:

Pārtraukumus darbā regulē Darba likuma 145. pants.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.