Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Vai pārmērīga sarkanās gaļas ēšana var kaitēt smadzenēm? Jauns pētījums atklāj nozīmīgus riskus cilvēku veselībai 0

Vai liela daudzuma sarkanās gaļas patērēšana uzturā var kaitēt jūsu smadzenēm? Jauni pētījumi liecina, ka liela daudzuma sarkanās gaļas ēšana ikdienā var būt saistīta ar paaugstinātu demences un kognitīvo funkciju pasliktināšanās risku, tā vēsta ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Līdz šim veiktie pētījumi jau ir sasaistījuši palielinātu sarkanās gaļas patēriņu ar paaugstinātu risku saslimt ar kādu no sirds un asinsvadu slimībām vai 2. tipa cukura diabētu.

Jaunajā pētījumā zinātnieki no veselības aprūpes sistēmas “Mass General Brigham”, Hārvardas Universitātes un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) ASV analizēja tūkstošiem pacientu datus, kuri iegūti laika periodā no 1980. līdz 2018. gadam. Izanalizējot datus pētnieki nonākuši pie secinājumus, ka vidēji tikai par vienu porciju dienā palielināts sarkanās gaļas patēriņš, pieņemot, ka vienas porcijas lielums ir aptuveni 85 grami, novērotajā laika posmā var palielināt personas kognitīvo novecošanos par aptuveni 1,6 gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pētnieku aplēsēm, pat vienas sarkanās gaļas porcijas aizstāšana ar riekstiem un pākšaugiem jau ir saistāma ar par 19% mazāku demences risku un par 21% mazāku risku paātrināti zaudēt savas kognitīvās spējas. Viņu atklājumi tika publicēti žurnālā “Neurology”.

“Uztura vadlīnijas parasti koncentrējas uz hronisku slimību, piemēram, sirds slimību un diabēta, riska samazināšanu, savukārt sabiedrības kognitīvā veselība tiek apspriesta retāk, neskatoties uz to, ka arī tā ir tieši saistīta ar šīm slimībām” pētnieku paziņojumā norādījis Hārvardas uztura profesors un pētījuma autors Daniels Vangs (Daniel Wang). “Mēs ceram, ka mūsu rezultāti mudinās vairāk apsvērt saikni starp to uzturu, ko lietojam savā ikdienas uzturā un smadzeņu veselību,” viņš piebilda.

“Tomēr, lai gan veiktā pētījuma metodoloģija ir diezgan pārliecinoša, šis pētījums joprojām ir pieskaitāms tikai pie novērojumiem. Nekad nav iespējams pārliecināties par to, ka kaut kas kaut ko izraisa, pamatojoties tikai uz atsevišķiem novērojumu pētījumiem, lai cik apjomīgi un cik labi arī šie pētījumi nebūtu veikti,”  tā “Euronews Health” pastāstīja Apvienotās Karalistes Atvērtās universitātes lietišķās statistikas emeritētais profesors Kevins Makkonvejs (Kevin McConway), kurš pats gan nepiedalījās šī pētījuma veikšanā.

Pētījumā tika salīdzināti demences rādītāji cilvēkiem, kuri norādītajā laika posmā ikdienu bija patērējuši palielinātu daudzumu sarkanās gaļas, un ar tādiem cilvēkiem, kuru savā ikdienas uzturā bija izvēlējušies lietoti par vienu porciju mazāk sarkanās gaļas, kā arī papildinājuši savu maltīti ar vēl vienu porciju citu olbaltumvielu avotu, skaidroja Makkonvejs.

“Pētījuma dati mums tieši neparāda, kas notiktu to cilvēku grupā, kuri pētījuma ietvaros mainīja savu uzturu, lai ēstu mazāk apstrādātas sarkanās gaļas, gadījumā, ja tie tomēr nebūtu izvēlējušies samazināt sarkanās gaļas patēriņu un lietot vairāk mājputnu gaļu vai riekstu. Protams, ļoti iespējams, ka reālie rezultāti varētu būt līdzīgi pētnieku aplēsēm, taču nevar izslēgt arī to, ka tie varētu būt arī savādāki,” viņš piebilda.

Reklāma
Reklāma

Bezpeļņas organizācijas “EAT” izstrādātajās uztura vadlīnijās, kuras balstītas zinātniskajos pierādījumos, kā arī žurnālā “Lancet” ieteikts cilvēkiem nelietot vairāk par 98 g sarkanās gaļas (cūkgaļas, liellopa gaļas vai jēra gaļas) nedēļā gan ekoloģisku, gan arī veselības apsvērumu dēļ.

“Esošie pārtikas ieteikumi par sarkanās gaļas lietošanu uzturā parasti jau skaidri pauž nostāju par to, ka cilvēkiem sarkanās gaļas patēriņš ikdienā būtu jāsamazina un tas jāaizstāj ar citiem pārtikas produktiem. Šī rekomendācija gan radusies citu iemeslu dēļ,” sacīja Makkonvejs, atsaucoties uz novēroto saikni starp sarkanās gaļas patēriņu un zarnu vēža un/vai sirds un asinsvadu slimību attīstības risku.

Gan pētījuma autori, gan Makkonvejs uzsvēra, ka ir nepieciešami turpmāki pētījumi. “Mēs turpinām apkopot šos datus, lai izprastu mehānismus, kas izraisa demenci un kognitīvo funkciju samazināšanos,” sacīja Vans.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.