Foto – LETA

No paaugstināta cukura līmeņa asinīs cieš arī acis 0

Paaugstināts cukura līmenis asinīs pavisam tieši ietekmē arī asinsvadu veselību, tostarp smalkos kapilārus acs tīklenē.

Reklāma
Reklāma

Cieš acis

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

– Paaugstināts cukura līmenis asinīs ietekmē visu veidu asinsvadus, arī pavisam smalkos, kas apasiņo acis, – stāsta Latvijas Diabēta federācijas prezidente, medicīnas zinātņu doktore, endokrinoloģe Indra Štelmane. Šā iemesla dēļ tieši kardiologi un acu ārsti nereti atklāj cilvēkam saslimšanu ar cukura diabētu.

– Runājot par sīko asinsvadu bojājumiem, pirmā parasti cieš acs tīklene – retīna, un šo problēmu sauc par diabētisko retinopātiju. Ja tā netiek atklāta un laikus ārstēta, cilvēkam var stipri pasliktināties redze vai pat iestāties aklums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā diezgan daudziem cilvēkiem diabētiskās retinopātijas dēļ ir piešķirta I grupas invaliditāte, turklāt ielaistus redzes traucējumus noteikti vajadzēs ārstēt ilgāk, un izmaksas būs lielākas.

Tomēr daļai cilvēku arī diabētu diagnosticē pārāk vēlu, kad nereti jau ir radušās dažādas komplikācijas. Cukura diabēts ilgus gadus var noritēt bez simptomiem – cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, bet nekādu subjektīvu sajūtu nav. Ja cilvēks vismaz reizi gadā nedodas pie sava ģimenes ārsta un neveic profilaktiskas pārbaudes, tostarp asinsanalīzes, tiek palaists garām svarīgais slimības sākuma brīdis, it īpaši gados jaunākiem cilvēkiem.

– Katram vajadzētu paskatīties uz sevi no malas un izvērtēt, vai neietilpstu to cilvēku kategorijā, kuri pakļauti cukurslimības riska faktoriem, – uzsver Latvijas Diabēta federācijas prezidente.

Pie riska faktoriem pieder iedzimtība. – Ja ģimenē pirmās pakāpes radinieks slimo ar otrā tipa diabētu, pastāv liela varbūtība, ka ar laiku tas attīstīsies vēl kādam tuviniekam, it sevišķi, ja iedzimtības faktors kombinēsies ar vēl kādu riska faktoru, – saka Indra Štelmane.

Vecumu nevaram ietekmēt, taču noteikti varam koriģēt savu dzīvesveidu, kam pieskaitāmi tādi riska faktori kā liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, paaugstināts asinsspiediens, smēķēšana, lieli holesterīna līmeņa rādītāji.

Cukura līmeņa straujas svārstības asinīs ietekmē tieši sīko asinsvadu veselību gan smadzenēs, gan acīs. – Tas var izraisīt nopietnas problēmas – akūtu infarktu, insultu vai asinsrites traucējumus, asinsizplūdumus, redzes pasliktināšanos.

Novērš hipoglikēmiju

Galvenais uzdevums cukura diabēta ārstē­šanā – normalizēt insulīna ražošanas procesus organismā un uzlabot insulīna izmantošanu. Latvijā pieejami jaunākās paaudzes preparāti, kas stimulē bēta šūnas, proti, tiklīdz cukura līmenis asinīs paaugstinās, bēta šūnas to fiksē un atbild ar insulīna izsviešanu asinsritē. Turklāt insulīna ražošana notiek tikai tad, kad ir paaugstināts cukura līmenis asinīs. Preparāti nepalielina hipoglikēmijas risku, pacientam nav pastiprinātas apetītes starp ēdienreizēm un nav palielināta svara.

Reklāma
Reklāma

Preparātus, kam hipoglikēmijas risks ir mazs, var izmantot drošāk, it īpaši tāpēc, ka ar otrā tipa cukura diabētu vairāk slimo gados vecāki cilvēki, kuri cukura līmeņa svārstības asinīs jūt mazāk. Hipoglikēmija sevišķi bīstama ir nakts laikā, kad tieši miegā diabēta pacients piedzīvo infarktu, insultu vai rodas citi asinsrites traucējumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.