Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: PA Images/Scanpix/LETA

Par to pašu algu jāstrādā divreiz vairāk. Vai par kolēģa aizvietošanu pienākas samaksa? 4

Priekšnieks pierunāja mani aizvietot kolēģi atvaļinājuma laikā. Es piekritu, bet samaksu par aizvietošanu nesaņēmu. Vai tas ir likumīgi? Zane K.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Darba likumā nav tieša regulējuma par kolēģa aizvietošanu. Darbinieka aizvietošana Darba likuma izpratnē ir papildu darbs. Līdzīgi kā darba līgumā puses vienojas par veicamo darbu, tā arī par papildu darba veikšanu darba devējam un darbiniekam jāvienojas, nosakot, kādus pienākumus un cik ilgu laiku veiks, kā arī cik lielu piemaksu par to saņems.

Darba devējs nedrīkst aizvietošanu vienpusēji uzspiest darbiniekam, turklāt nedrīkst sodīt par atteikšanos aizstāt kolēģi. Pretlikumīgs arī būtu nosacījums līgumā, ka par darbinieka aizvietošanu netiks samaksāts.
CITI ŠOBRĪD LASA

Bet, ja kolēģa aizvietošana jau noteikta darba līgumā, tad atteikties no tās nevarēs, jo darbinieks, slēdzot līgumu, ir piekritis šādam nosacījumam.

Darba likuma 65. pantā noteikts, ka darbiniekam, kas pie viena un tā paša darba devēja līdztekus nolīgtajam pamatdarbam veic papildu darbu, ir tiesības saņemt atbilstīgu piemaksu par šāda darba veikšanu. Piemaksas apmērs likumā nav regulēts, vienīgi noteikts, ka piemaksai jābūt atbilstīgai paveiktajam darbam.

Piemaksas apmēru var noteikt darba koplīgumā vai darba līgumā, vai arī uzņēmuma iekšējos normatīvajos dokumentos, piemēram, darba samaksas nolikumā. Praksē šāda piemaksa ir līdz 50% no darbinieka darba samaksas.

Var gadīties, ka, aizvietojot kolēģi, nākas strādāt virsstundas. Tādā gadījumā darbiniekam ir tiesības saņemt piemaksu par virsstundu darbu. Arī par virsstundu darbu ir jāvienojas. Jāņem vērā, ka virsstundu darba ilgums likumā ir ierobežots.

Šādi aizvietošanas nosacījumi ir spēkā arī darbinieka slimības laikā, kvalifikācijas paaugstināšanas, mācību atvaļinājuma laikā un citos darbinieka prombūtnes gadījumos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.