Attēlam ir ilustratīva nozīme
Attēlam ir ilustratīva nozīme
Foto: Shutterstock

Var arī kaitēt 2


Hipnozi nereti veic speciālisti, kuri nav mediķi. Viņi var izmantot arī nezinātniskas suģestijas, piemēram, likt atcerēties iepriekšējās dzīves. Veselības problēmu gadījumā prātīgāk un drošāk ir izvēlēties hipnoterapeitu, kurš pēc profesijas ir ārsts, spēj novērtēt pacienta veselības stāvokli un ievēro medicīnas ētiku. Emocionāli un psihiski traucējumi var imitēt vai maskēt arī dažādu iekšķīgu slimību simptomus. Nereti cilvēks ir ļoti emocionāls un nervozs paaugstinātas vairogdziedzera funkcijas gadījumā un depresīvs, ja šis orgāns darbojas gausi. Pārlieku emocionālu reakciju uz apkārtējās vides notikumiem un agresiju reizēm izraisa galvas smadzeņu audzējs. Protams, šādos gadījumos hipnoterapija nevar būt vienīgā ārstēšanas metode.

Hipnoterapeitam beidzot darbu, transs parasti viegli pāriet, tomēr ne vienmēr viss notiek tik gludi. Padomju laikā pēc slavenā ekstrasensa Anatolija Kašpirovska seansiem daži vairs nespēja izkļūt no hipnozes stāvokļa, piemēram, kāds bērns ilgstoši jutās kā delfīns. Cilvēkus ar psihiskiem traucējumiem piemeklēja panikas lēkmes, daži izdarīja pašnāvību, izlecot pa logu.

! Hipnozi nedrīkst veikt, ja pastāv tendence uz psihozi. Tā var provocēt šizo­frēnijas paasinājumu, piemēram, pēc seansa slimniekam galvā mēdz skanēt hipnotizētāja balss, kas liek izpildīt dažādas nejēdzīgas vai pat bīstamas darbības, piemēram, braucot vilcienā, ik pa laikam piecelties un apsēsties, vai arī nolēkt no kāda augstuma. Trauksmainiem cilvēkiem hipnoze var provocēt panikas lēkmi, jo zūd kontrole.

Dažkārt bīstama ir izrādījusies tā sauktā regresīvā hipnoze, kas liek atcerēties pagātnē notikušas psihotraumas, piemēram, seksuālu vardarbību bērnībā. Tad reizēm mēdz rasties tā sauktais pseidoatmiņu sindroms, kad cilvēks sāk atminēties nepiedzīvotus un nereālus notikumus.

Pasaulē ir veikti daži pētījumi par to, vai hipnozi var izmantot ļaunprātīgos nolūkos, piemēram, suģestējot kādu nogalināt. Daļa zinātnieku apgalvo, ka šī metode nevar likt cilvēkam darīt ko tādu, kas ir pretrunā viņa morāles normām, tomēr kāds “National Geographic” pētījums ar viegli hipnotizējamiem cilvēkiem ir liecinājis par pretējo.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.