Pret sāpēm, atkarībām… 2
Zinātniski pierādīts, ka hipnoze samazina vai pat novērš sāpes. Seansa laikā izdalās opiāti – narkotikām līdzīgas vielas, ko izstrādā organisms, arī dopamīns, kas uzlabo garastāvokli, un dažādi baudas hormoni, kuru iedarbību izjūtam iemīloties.
– Daudziem šķiet, ka organismu var ietekmēt tikai medicīniskas procedūras, piemēram, masāža, taču neatkarīgi no tā, vai jums pieskaras vai jūs kādā klausāties, organismā notiek līdzīgs process. Elektriskie viļņi izplatās uz galvas smadzenēm, kur rodas dažādas emocijas un sajūtas, – skaidro Artūrs Utināns.
Interesanti, ka dažās valstīs hipnozi izmanto arī stomatologi, ķirurgi un anesteziologi. Nereti to lieto pret sāpēm vēža slimniekiem. Ja slimību pavada trauksme un depresija, izdaloties dopamīnam, uzlabojas garastāvoklis un rodas sajūta, ka esam izveseļojušies. Tomēr, ja paralēli izmanto arī citas metodes, piemēram, ķīmijterapiju, visticamāk, būs palīdzējušas tās.
! Hipnoze labi palīdz pret atkarībām. Tās seansā tiek iedvests riebums pret cigaretēm vai alkoholu, taču panāktais efekts ar laiku var mazināties. Ārzemju autoru publikācijās to gan biežāk iesaka izmantot smēķēšanas atmešanai, ēšanas atkarības un bulīmijas ārstēšanai.
Izmantojot hipnozi, var novērst dažādas psiholoģiskas un attiecību problēmas, piemēram, ja cilvēks nespēj saņemties pateikt savai otrajai pusītei par dusmām, jo baidās, ka partneris apvainosies un viņu pametīs. Seansa laikā suģestējamajam iespējams iedvest sajūtu, ka viņš var visu, taču efekts ne vienmēr būs ilgstošs.