Attēlam ir ilustratīva nozīme
Attēlam ir ilustratīva nozīme
Foto: Shutterstock

Izsmeļoši par hipnozi: kad palīdz un kad kaitē; kāpēc grupā efektīvāk; kā ietekmē sāpes un atkarības 2

Suģestijas spēks
Jebkurš vēlas savas veselības un psiholoģiskās problēmas atrisināt ātri un bez īpašām pūlēm. Reizēm tiek ieteikta hipnoze, kas šķiet nedaudz noslēpumaina un maģiska. Vai tā patiešām palīdz un iedarbojas uz visiem?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Hipnozei ir vairākas definīcijas, no kurām visizplatītākā to skaidro kā alternatīvās apziņas jeb transa vai īpašas suģestējamības stāvokli. Lai cilvēks tajā nokļūtu, nepieciešama saskare ar hipnotizētāju.

– Hipnoze ir cēlusies no šamanisma, kas ir viena no senākajām profesijām. Cilvēki mēdz ticēt harismātiskai autoritātei, pat ja tā saka muļķības, taču paši sev netic, it īpaši, ja ir mazvērtības komplekss. Hipnoterapeits nav burvis ar īpašām un pārdabiskām spējām, bet speciālists, kurš apguvis un izmanto noteiktas metodes, lai ietekmētu gan cilvēka psihi, gan ķermeni, – stāsta Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas psihoterapeits, psihiatrs Artūrs Utināns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc dažiem zinātniskiem pētījumiem, hipnotizēt iespējams 95% cilvēku, taču daļa speciālistu apgalvo, ka suģestijai labi pakļaujas tikai trešdaļa no visas populācijas. Hipnoterapeiti, kuri aizstāv savu profesiju, mēdz teikt, ka nav nehipnotizējamu cilvēku, vienkārši viņi cenšas hipnozei pretoties.

Artūrs Utināns lēš, ka suģestējamo skaits atkarīgs arī no tā, ko atzīst par hipnozi, piemēram, par transu var uzskatīt arī stāvokli, kad, braucot tramvajā, aizdomājamies un pat nepamanām, ka esam nokļuvuši galamērķī. Par to nosacīti mēdz dēvēt jebkuru relaksācijas stāvokli, ko izjūtam kāda cita klātbūtnē.

Viegli hipnotizējamiem cilvēkiem var iegalvot jebkādu ideju, piemēram, ka kāds amulets ir apveltīts ar maģisku spēku un viņš, to nēsādams, ar katru dienu jutīsies labāk. Tāpat iespējams iedvest, ka ūdens ir alkohols un cilvēks no tā piedzersies, vai otrādi – transa stāvoklī lietojot grādīgu dzērienu, nereibs. Var suģestēt arī aklumu un kurlumu, pēc tam liekot atkal redzēt un dzirdēt.

Ne vienmēr iespējams hipnotizēt bērnus. No vienas puses, viņi ir vieglāk ietekmējami nekā pieaugušie, taču vienlaikus vairāk baidās no svešiniekiem. Seanss izdosies, ja hipnoterapeits spēs radīt mazajā pacientā uzticību.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.