Vai paklusām mēģina no likuma izslēgt aizliegumu narkotiku lietotājiem iegūt autovadītāja “tiesības”? 3
Saeimas deputāti šodien atklāja, ka valdības iesniegtajā valsts budžeta likumprojektā iesprucis ar budžetu pavisam nesaistīts priekšlikums – izslēgt likuma pantus, kas narkotiku lietotājiem liedz iegūt autovadītāja “tiesības”. Kad tas nāca gaismā, ministriju pārstāvi taisnojās, ka šis aizliegums dzīvē tāpat nestrādājot.
“Spaisi” pie stūres
2014. gadā, kad Latvijā plosījās tā sauktā “spaisa” jeb “legālo narkotiku” sērga, Saeimas deputāti pieņēma likumu – cilvēki, kuri pieķerti lietojam narkotikas, divus gadus nevar iegūt autovadītāja apliecību. Vienlaikus bargāk vērsās arī pret dzērājšoferiem, pasakot – ja viņi izraisījuši avāriju, tiesības varēs atgūt tikai tad, kad pēc visu pārējo sankciju izciešanas, būs dzēsta arī sodāmība. Liels bija deputātu pārsteigums tagad, kad ierēdņi centās šos grozījumus paklusām no likuma atkal izslēgt.
“Es uzskatu, ka tā ir sabotāža. Tā ir likumdevēja gribas nepildīšana un ļoti pasliktina situāciju arī tas, ka tagad tiek mēģināts paslēpt šos jautājumus budžeta likumprojektā,” Saeimas Juridiskās komisijas sēdē šodien teica deputāts Andrejs Judins.
Tehniski neizpildāmi
“Uz paklāja” Saeimā tika izsaukti Iekšlietu un Satiksmes ministriju pārstāvji. Viņi taisnojās – kad likuma grozījumi pieņemti, atklājies, ka dzīvē tos piemērot nevar. Problēmas ir tehniskas, piemēram, Krimināllikums ne vienmēr nodala cilvēkus, kuri narkotikas glabā, lieto vai tirgo, tādēļ juridiski nevar noteikt, kuri no viņiem drīkst un kuri nevar tikt pie autovadītāja tiesībām. Un problēmas esot arī ētiskas – narkotiku lietotājus ir jāmēģina ārstēt, nevis uz mūžu nodalīt no pārējās sabiedrības.
“Šīs personas zināmā mērā ir uzskatāmas par slimiem cilvēkiem. Mēs vēlamies, lai viņi resocializējas, lai atgriežas dzīvē. Ar šo normu pasakot, ka jūs nevarēsiet arī braukt ar auto, tas nekādā veidā neveicina socializēšanos un atgriešanos dzīvē,” uzsvēra Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa.
Beigu beigās ierēdņi un politiķi vienojās par kompromisu – tik vienkārši un paklusām bargie dzērājšoferu sodi no likuma netiks izslēgti, bet jautājums kā tīri tehniski tos ieviest dzīvē, tiks risināts darba grupās.