Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: FOTOLIA

Vai neuzkritīs veikalam “Zara” vai “Seforai”? Egila Līcīša feļetons par prognozēto meterotīra nokrišanu 2046. gadā 7

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Ar granātas sprādziena troksni katra latviešu nama viesistabā noblīkšķējusi izlasītā ziņa no tālās Amerikas, ka NASA eksperti atklājuši meteorītu – pavārdā katoloģizētu kā DW2023, kurš varētu nokrist uz Zemes 2046. gada 14. februārī, Valentīndienā, visu mīlētāju svētkos. Kosmiskais ķermenis ir olimpiskā peldbaseina piecdesmit metru apjomā un nošķiebtā Pizas torņa lielumā.

Sadursme ar tik milzīgu objektu draud izvērsties ar sekām, kādas notika 1908. gadā, krītot Tunguskas meteorītam, kad atlidojošam viesim sprāgstot 5–10 kilometru augstumā virs zemes virsmas, Krievijā, Sibīrijas taigā tūkstošiem kvadrātkilometru lielā platībā visu pārņēma ugunsjūra, tika izgāzti koki un radīti neizmērojami postījumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzirksteļodams, uguņus mezdams un kūpēdams, brāzdamies neapturamā virzībā šurp, nevadāmais akmens bluķis, uzkrītot mums uz galvas, pēc 23 gadiem var radīt līdzīgu apokaliptisku kataklizmu, kad triecienvilnī pasaulei izrauj robu planētas nabas izmērā, rada gigantisku krāteri, tālu apkārtējās teritorijas nogabalu pārvērš par biezpiena krēmam līdzīgu muklāju.

Depresīvā vēsts par nelūgtā viesa ierašanos uzkarsējusi pasaules gala noskaņas. Zvaigžņotās naktīs izgājuši laukā, cilvēki debesu jumā ar neapbruņotu aci, tālskatos un teleskopos vēro iezīmētu lidoņa ceļu. Vai tiešām ugunīgi kvēlojošā akmens milža plānos ir satriekt planētas apdzīvotāju ierastā komforta zonu un bojāt skaisto sirsniņsvētku atmosfēru! Vai notiks nenovēršamais – cilvēci pārņem trauksmainas sajūtas, šausmina bojāejas un tuvo beigu izredzes! Uz kurieni evakuēties, kurp doties meklēt glābiņu, patvērumu un drošāku vietu?

Esam tikai pīšļi uz grēcīgās zemes! Viss notiek pēc Tā Kunga gribas! – bijājot debesu valdnieku, ar grūtsirdīgu nopūtu zemojušies reliģiozi noskaņoti ticīgie ļautiņi.

Vai neuzkritīs veikalam “Zara” vai “Seforai”? – nervozi sarosījušās sievietes, eu, ka neuzgāžas depiņam! – praktiskie vīri uztraucas, vai kosmosa ķermeņa navigācijas kursā netrāpīsies būv­materiālu tirdzniecības centrs.

Vai sirmgalvis pilī nav pakļauts briesmām? – ar neslēpti dramatisku interesi skatienus augšup vērš valsts vadošie politiķi.

Ak Dievs, ja nu TAS notiek romantiskākajā Valentīndienas brīdī, kad pēc vakariņām sveču gaismā esmu jau vienā gaisīgā krekliņā un… – ar savu aso uztveri izslavētās blondīnes sazvanīdamās jautā cita citai.

Neuztraucieties, uz sadursmi vēl ilgi jāgaida – pa to laiku zinātne atradīs pretlīdzekļus, uzstādīs širmi, pārvilks trieciendrošu kupolu pār zemeslodi – mierinājuma vārdus ir radis pazīstamais astronoms Ilgonis Vilks.

NASA debesu pētnieku prognozētā DW2023 pārvietošanās orbīta liek tuvojošos meteorītu ievietot risku sarak­stā par varbūtēju ietriekšanos Zemē. Līdzšinējās globālās katastrofas pareģojumi mūsdienu zinātnes skatījumā aizsniedzās nepārskatāmā nākotnē – pēc piectūkstoš un daudz vairāk gadiem, taču pašreizējās prognozes planētu tuvina armagedonam daudz ātrāk un liecina, ka pasaules izdzīvošana balansē uz naža asmens! Izredzes sadursmei tiek vērtētas ar viens pret 560, bet daži speciālisti liek augstāku likmi viens pret 400.

Reklāma
Reklāma

Kaut ugunsbumbas ierašanās datums jau izskaitļots, astronomi solās precizēt atlidošanas grafiku un noteikt krišanas adreses koordinātas. NASA veic priekšdarbus, lai nodrošinātos pret zemes izdedzināšanu, mežu izgāšanu, krātera izraušanu un tamlīdzīgām iznīcinošām darbībām, ko spējīgs nostrādāt atlidojušais “peldbaseins”. Pētnieki meklē pretpotes, kā izsargāties no cilvēcei nezināmu vīrusu apdraudējuma, ko izskalotu un izmestu krastā kopā ar nogāzušos akmeni kā Kolorādo vaboles jūrmalā.

Kamēr vēl draudi ir Visumā, gargabala skrējiena attālumā, militāristu laboratorijās izgudro jaunas efektīvas tālšāvējas ierīces un raķešsistēmas Zemes pretgaisa aizsardzībai, kas ļautu ja ne akmens objektu izdeldēt, tad vismaz izmainīt lidojuma trajektoriju vai mazināt daudztonnīgo svaru.

Tā nav informācija, kas pa vienu ausi iekšā, pa otru ārā, jo, ja notiks nāvējošā sadursme ar meteorītu, cilvēce izmirs, kā pēc trieciena izmira dinozauri, blieziena sacelto putekļu pārņemtā pasaule satumsīs, klimats atvēsīs un visur kļūs tikpat salti kā galējā aukstumpunktā Zosēnos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.