Vai nokrāsotie telpaugi izdzīvo? Kā par tiem rūpēties? 0
“Man uzdāvināja sarkanbalti nokrāsotu sukulentu podiņā. Veikalos esmu redzējusi arī zilus sukulentus un ar mākslīgo sniedziņu un spīguļiem appūstas eglītes. Vai augi izdzīvos?” AUSMA Rīgā
Telpaugu krāsošanas mode nākusi no ārzemēm. Tur augus uztver citādi, nekā Latvijā ierasts, un izkrāsotie paredzēti tikai kā dizaina priekšmets, lieta, ko pēc svētkiem izmet.
Ja augi noliktavās vai veikalā nebūs turēti aukstumā, iekaltēti vai pārlaistīti, tie, iespējams, izdzīvos, piebilst dārzniece. Jaunie dzinumi, protams, vairs nebūs krāsaini, bet gan tādi, kā tiem no dabas jābūt.
Sukulentus tūliņ vajag pārstādīt, jo podos esošā kūdra tiem ir vēl kaitīgāka nekā nopervētie sāni. Noder dārza augsne (vēlams no kurmja rakuma), kas samaisīta ar granti, rupjām upes smiltīm, lai substrāts būtu irdens, ūdenscaurlaidīgs. Sukulentus laista minimāli, novieto gaišā vietā.
Izdaiļotos skujenīšus izmitināt dzīvoklī, lai tie saglabātu glītu izskatu, ir grūti. Lauku mājā vai ziemas dārzā šādu augu var pārstādīt lielākā podā un audzēt kā telpaugu. Vasarā iznes ārā, ziemā novieto vēsā, gaišā telpā. Dārzā stādīt nav vērts, jo ārzemēs izdaiļotais augs Latvijas ziemas nepārcietīs. Telpās vai dārzā uzmana no spilgtiem saules stariem, lai neapdeg. Tumšajā gadalaikā der visgaišākā palodze, bet pavasarī un vasarā novieto ziemeļu pusē, dārzā – vislabāk paēnā. Augu uz palodzes ik pa laikam pagroza, lai veidotos vienmērīgs zarojums. Nedrīkst iekaltēt vai pārlaistīt. Gaisa mitrināšanai uz grīdas var nolikt paplāti ar ūdeni, pašu augu novietojot uz paaugstinājuma.