Tomass Bahs
Tomass Bahs
foto: AFP/LETA

Vai no Rio olimpiādes diskvalificēs visus Krievijas sportistus? 4

Krievija bailēs no vēl plašākas viņu sportistu diskvalifikācijas pirms Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm otrdien lūdza Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK) pieņemt taisnīgus lēmumus.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ar šādu lūgumu pie SOK vadības otrdien Lozannā notiekošajā samitā, kas veltīts cīņai pret dopinga lietošanu, vērsās Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) prezidents Aleksandrs Žukovs.

LETA jau vēstīja, ka IAAF piektdien atstāja spēkā diskvalifikāciju Krievijas Vieglatlētikas federācijai (VFLA) tās sportistu sistemātisko dopinga pārkāpumu dēļ. Pagaidu diskvalifikācija tika piespriesta jau pērn novembrī, liedzot Krievijas sportistiem startēt starptautiskajās sacensībās, taču pagājušajā nedēļā diskvalifikācija tika atstāta spēkā, kas liegs krievu vieglatlētiem startēt Riodežaneiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Samitā īpaša uzmanība tiek pievērsta valstīm, kurās pēc Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) sniegtās informācijas nacionālās antidopinga organizācijas nedarbojas vai arī antidopinga sistēmas nefunkcionē efektīvi.

Viena no šādām valstīm ir Krievija, kur SOK samits tiek uzskatīts par pēdējo salmiņu cerībā, ka Krievijas vieglatlēti varēs startēt Riodežaneiro. Tikmēr Vācijas žurnāls “Der Spiegel” nedēļas nogalē vēstīja, ka SOK samita laikā varētu tikt izskatīta iespēja aizliegt visiem Krievijas sportistiem, ne tikai vieglatlētiem, startēt augustā gaidāmajās olimpiskajās spēlēs. Līdz ar to Krievijā ir pamatīgas bažas, ka šāds lēmums arī varētu tikt pieņemts.

OKR prezidents Žukovs samita dalībniekiem uzsvēra, ka viņu pieņemtie lēmumi var iespaidot olimpiskās kustības tālāko likteni, to vai nu stiprinot, vai gluži pretēji – sperot soli uz olimpiskās kustības sagraušanu.

Samitā piedalās SOK padomes locekļi, kā arī starptautisko olimpisko federāciju pārstāvji, tāpat kā vairāku valstu olimpisko komiteju vadītāji.

SOK prezidents Tomass Bahs, otrdien atklājot samitu, uzsvēra, ka tā dalībniekus gaida “interesantas debates”. “Mēs vēlamies koordinēt savus centienus, lai aizsargātu “tīros” sportistus, kā arī stiprinātu cīņu pret dopingu, jo īpaši attiecībā uz gaidāmajām olimpiskajām spēlēm,” uzrunājot samita dalībniekus, sacīja Bahs.

Samitā tiks arī spriests par “kolektīvo un individuālo atbildību dopinga lietošanā”. Krievijas Sporta ministrs Vitālijs Mutko iepriekš pauda, ka ir netaisnīgi aizliegt visiem sportistiem, arī tiem, kuri dopingu nav lietojuši, startēt olimpiskajās spēlēs.

Kolektīvu diskvalifikāciju nosodīja arī Žukovs, uzsverot, ka tā ir pretrunā olimpiskajām vērtībām un garam, kā arī neatbilst olimpiskajai hartai. Viņš arī norādīja, ka Krievijas vieglatlēti, kuri nekad nav pieķerti dopinga lietošanā, plāno vērsties Sporta arbitrāžas tiesā (CAS).

Reklāma
Reklāma

Pēc piektdien pieņemtā IAAF lēmuma šīs organizācijas prezidents Sebastjans Ko paziņoja, ka dažiem krievu sportistiem varētu tikt dota iespēja startēt Riodežaneiro, taču tikai tiem, kas dzīvojuši un trenējušies ārzemēs, līdz ar to nav atradušies Krievijas vieglatlētikas sistēmā. Tiesa, Ko norādīja, ka šādu atlētu varētu būt ļoti maz, ne vairāk par pieciem, piedevām viņiem būtu jāstartē zem SOK, nevis Krievijas karoga.

Šādu iespēju noraidīja divkārtējā olimpiskā čempione kārtslēkšanā Jeļena Isinbajeva, kura pirmdien pēc starta Krievijas čempionātā pieļāva, ka tās bijušas viņas pēdējās sacensības karjerā, jo sportiste vairs necer, ka varēs startēt olimpiskajās spēlēs.

Tāpat IAAF vēstīja, ka dalība olimpiskajās spēlēs varētu tikt atļauta tiem sportistiem, kuri sadarbojas ar organizāciju cīņā pret dopinga sērgu, kā piemēru minot Krievijas skrējēju Jūliju Stepanovu, kura 2014.gadā ar savu vīru Vitāliju Stepanovu, kurš tobrīd strādāja Krievijas Antidopinga aģentūrā, informēja medijus par masveida dopinga lietošanu Krievijas sportā.

To, vai šādi sportisti varētu tikt pielaisti olimpiskajām spēlēm, noteiks IAAF antidopinga padome. Par šādu sportistu pielaišanu spēlēm vēl gan būtu jālemj SOK, taču tiesības ļaut vai neļaut vieglatlētiem piedalīties starptautiskās sacensībās pieder tikai IAAF, norādījis Ko.

IAAF arī paziņoja, ka Krievijas vieglatlētikai šobrīd vajadzīgi vēl gandrīz divi gadi, lai sakārtotu savu saimniecību un izpildītu Pasaules Antidopinga kodeksa nosacījumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.