Vai no 1. septembra tiešām notiks pāreja uz mācībām tikai latviešu valodā? 25

Vai no 1. septembra tiešām notiks pāreja uz mācībām tikai latviešu valodā? Komentē Saeimas deputāts Česlavs Batņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Batņa norāda, ka skolās, kurās mazākumtautību programma bija tikai neliela daļa maza daļa, problēmu nebūs. Savukārt skolās, kurā izteikti īstenoja mazākumtautību programmas, varētu būt problēmas. Viņaprāt, tās būtu jārisina individuāli.

Deputāts uzsver, ka arī Rīgas dome apzinās, ka ir tāda problemātika, un domā, kā pēc iespējas efektīvāk risināt šo pāreju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vēstīts, ka pērn, 29. septembrī, Saeima pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā trīs gadu laikā – līdz 2025. gada septembrim.

Izmaiņas likumos pieņemtas, lai īstenotu secīgu pāreju uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības pirmsskolas un pamatizglītības pakāpē un veicinātu sekmīgu pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanu visās Latvijas izglītības iestādēs. Tāpat grozījumi Izglītības likumā paredz, ka mazākumtautību valodas un kultūrvēstures apguve tiks nodrošināta interešu izglītības programmas ietvaros atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei un starptautiskajām saistībām.

Kopumā trīs gadu pārejas periodā plānoti visaptveroši profesionālās kompetences pilnveides pasākumi – pieredzes apmaiņa, tālākizglītības kursi, metodikas klases par konkrētiem pedagoģijas un metodikas jautājumiem, konsultācijas un atbalsta grupas darbam neviendabīgā valodas vidē u.c.

Papildu atbalsta pasākumi plānoti mazākumtautību izglītojamiem, kuri apgūst speciālās izglītības programmu. Atsevišķas pozīcijas veido valsts budžetā paredzētais finansējums mācību līdzekļu iegādei mazākumtautību valodas un kultūrvēstures interešu izglītības programmas īstenošanai, kā arī mācību līdzekļu nomaiņai tajos mācību priekšmetos, kur skolas 1.-6. klases posmā šobrīd izmanto mācību līdzekļus mazākumtautību valodā, piemēram, matemātikā un dabaszinībās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.