Tas būtu pilnīgi aplami, ka 2024. gada februārī Krievijas izlase ar Putina kvēlo atbalstītāju Aleksandru Ovečkinu ierindā piedalītos NHL rīkotajā Pasaules kausa izcīņā. Zīmīgi, ka krievu izslēgšana no turnīra teorētiski pavērtu iespējas Latvijas izlasei piedalīties šī turnīra kvalifikācijā.
Tas būtu pilnīgi aplami, ka 2024. gada februārī Krievijas izlase ar Putina kvēlo atbalstītāju Aleksandru Ovečkinu ierindā piedalītos NHL rīkotajā Pasaules kausa izcīņā. Zīmīgi, ka krievu izslēgšana no turnīra teorētiski pavērtu iespējas Latvijas izlasei piedalīties šī turnīra kvalifikācijā.
Foto: Patrick Smith/AFP/SCANPIX

Vai NHL ignorēs karu un ļaus Pasaules kausā startēt Krievijai? 2

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Nacionālā hokeja līga (NHL), kura divās pēdējās ziemas olimpiskajās spēlēs, kas notika Āzijā, savus hokejistus nav laidusi uz šīm sacensībām, 2024. gada februārī ir gatava savu turnīru apturēt uz 17 dienām. Tajā laikā ieplānota Pasaules kausa izcīņa, kas notiktu ceturto reizi, bet pirmo reizi NHL sezonas vidū.

Krievi jau priecājas

NHL sadarbībā ar spēlētāju arodbiedrību (NHLPA) gatava rīkot Pasaules kausu, jo saskata tajā iespēju nopelnīt, kā arī tas ir papildu rīks līgas popularizēšanai ārvalstīs. Pagaidām nav zināms, kāds būs 2024. gada februārī gaidāmā turnīra formāts, cik komandas tajā piedalīsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd daudz svarīgāks ir jautājums – vai Pasaules kausā ļaus startēt Krievijai? IIHF Krieviju un Baltkrieviju ir diskvalificējusi, taču IIHF nav nekāda lielā teikšana Pasaules kausa kontekstā. Augusta beigās NHL vadība Parīzē tikās ar IIHF prezidentu Liku Tardifu, runājot tieši par Pasaules kausu.

Krievijas mediji, padzirdot pirmās ziņas, ka notiks šāds turnīrs, ar skaļiem virsrakstiem jau skandēja, ka tā būs Krievijas hokeja izlases atgriešanās starptautiskajā apritē. Un tas nebūs nekāds brīnums, jo profesionālajā sportā visam pāri stāv nevis cilvēcība un iestāšanās pret okupantiem, bet gan dolāru čaboņa un potenciālā peļņa.

“Bija vairākas tikšanās. Klāt gan nebiju un nevaru apgalvot, ko tieši par Krieviju runāja. Tomēr, zinot NHL un viņu vēlmi iekasēt naudu un dabūt stiprus pretiniekus, es neizslēdzu iespēju, ka NHL patur iespēju arī Krieviju uzaicināt. Taču šobrīd to es neapgalvoju,” “Latvijas Avīzei” saka Viesturs Koziols, kurš ir IIHF padomē.

Profesionālajā hokejā spēle starp Kanādu un Krieviju joprojām kalpotu kā labs iegansts lielas auditorijas piesaistei. NHL vadība gan teic, ka par Krievijas statusu šā turnīra kontekstā tā nebūt nav izlēmusi, taču nebūsim naivi, jo NHL ir viena no profesionālajām līgām, kas pret Krievijas sportistiem izturējusies ļoti toleranti.

Jā, NHL vadība ir nosodījusi karu Ukrainā, apturējusi sadarbību ar Krievijas hokeja federāciju, bet tas arī viss. Krievu hokejisti aiz okeāna joprojām var justies kā mājās.

Arī Aleksandrs Ovečkins, kurš vasarā devās uz dzimteni. Viņš ir kvēls Putina politikas piekritējs, savulaik izveidojis atbalsta grupu “Putin Team”, kurā iesaistījās vēl virkne hokejistu. Ovečkins karu it kā nosodīja, bet, līdzīgi kā mūsu bokseris Mairis Briedis, neiestājoties neviena pusē.

Reklāma
Reklāma

Ovečkins arī neslēpa, ka Putins joprojām ir viņa prezidents. Tad nu lūk, ASV pret Ovečkinu ir pilnīga iecietības politika, arī no mediju puses, kuri neuzdrošinās viņu kritizēt.

Iespēja Latvijai?

NHL vadība pieļauj, ka turnīrā varētu piedalīties desmit komandas. Pamatsacensībās astoņas, pirms tam 2023. gada augustā pretendentēm aizvadot kvalifikāciju. Pasaules rangā Latvija šobrīd ieņem 11. vietu. Ja nespēlē Krievija, tad tā varētu būt iespēja tikt vismaz pie iespējas kvalificēties Pasaules kausam.

Iepriekšējā turnīrā startēja Ziemeļamerikas U-23 un Eiropas izlase, taču šoreiz tāds variants netiek izskatīts – spēlēs tikai noteiktu valstu izlases. “NHL runā par astoņām valstīm pēc pasaules reitinga.

Cik saprotu, tad tiek plānota arī kvalifikācija. Par to vēl būs diskusijas. Mana nostāja ir skaidra, kamēr notiek karš, nevar spēlēt Krievija. Tāpēc ka viena valsts (Ukraina), kurā arī ir hokejs, nevar nekur pilnvērtīgi piedalīties, jo viņu valstī notiek karadarbība. Un tad ir cita valsts, kura ir iniciējusi šo karadarbību, un vai tā drīkst kaut kur spēlēt?

Manuprāt, atbilde ir skaidra,” teic Koziols, kurš šajās dienās kā IIHF padomes loceklis, kurš atbild par hokeja infrastruktūras attīstību, atrodas Dublinā, jo arī Īrijā grib attīstīt hokeju.

Pasaules kausa vēsture

Pasaules kauss hokejā ir kā turpinājums Kanādas kausam. Tolaik aukstā kara apstākļos tā bija vienīgā iespēja samērot spēkus pašiem labākajiem – Kanādas profesionāļiem ar PSRS hokejistiem, lai gan viņiem savā starpā pirms tam bija divas ļoti slavenas spēļu sērijas.

Pēc PSRS sabrukuma Kanādas kausa izcīņa kļuva neaktuāla, jo labākie krievi jeb, kā viņus dēvēja, “sovjeti” jau spēlēja NHL. Taču NHL saskatīja biznesa iespējas un 1996. gadā notika pirmā Pasaules kausa izcīņa, kurā uzvarēja amerikāņi.

Līdz nākamajam turnīram vajadzēja gaidīt astoņus gadus, jo 1998. gadā NHL profesionāļi pirmo reizi piedalījās olimpiskajās spēlēs.

Otrajā turnīrā 2004. gadā triumfēja kanādieši, finālā pārspējot somus, savukārt trešais un līdz šim pēdējais Pasaules kauss hokejā notika 2016. gadā, atkal pirmo vietu izcīnot hokeja dzimtenes pārstāvjiem.

Pēdējā turnīrā piedalījās astoņas komandas, arī Eiropas apvienotā izlase (no Austrijas, Dānijas, Francijas, Vācijas, Norvēģijas, Slovākijas, Slovēnijas, Šveices) un Ziemeļamerikas U-23 izlase.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.