Foto – Shutterstock

Vai nelūgtos ciemiņus jau gaidāt? Skaidrojam, kāpēc skudras lien pa visiem stūriem 6

Katru pavasari un vasaru novērojam, kā mūsu mājās parādās neaicināti ciemiņi – skudras. Un katru gadu ar lielām pūlēm cenšamies tikt ar tām galā, bet kāpēc skudrām tik ļoti patīk mūsu mājas?

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Kā stāsta Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecākais entomologs, viens no galvenajiem iemesliem – barība. Skudras ir visēdājas un, ja tā var teikt, priecājas par jebkāda veida ēdiena atliekām.

“Pavasarī skudras no jauna apgūst teritoriju, pūznis apzin savā “ietekmes zonā” esošos barības resursus. Tajā brīdī vēl maz ir izauguši dažādi augi, no kuriem pastarpināti – caur laputīm – skudras iegūst vajadzīgo saldo barību.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Entomologs norāda: “Ir jāmeklē dažādi pārziemojušie bezmugurkaulnieki, un tāpēc skudras staigā no pūžņa tālāk, kā citā gada periodā, kad barības atrašanas vietas jau ir apzinātas, un dažādi bezmugurkaulnieki pieejami uz augiem nevis kaut kur paslēpušies. Arī mājas sienu spraugas ir vērtīgas apsekošanas vieta, jo skudras zina, ka tur kāds var slēpties.”

Taču pastāv arī variants, ka skudras cilvēka māju ir izvēlējušās par savu dzīvesvietu drošības dēļ.

“Saules apspīdēta koka siena kā atbalsta punkts un mājas tuvums kā nepievilcīga vieta dažiem skudru lielajiem ienaidniekiem ir apstākļi, kāpēc skudras
varētu izvēlēties cilvēka tuvumu,” norāda eksperts.

Tāpat nedrīkst izslēgt iespēju, ka, vasarai sākoties, mājās parādās skudras, jo vienkārši var gadīties, ka zem mājas atrodas skudru pūznis, kā rezultātā mājā ienācis skudru spiets.

Entomologs uzsver, ka ir svarīgi saprast cēloni, kāpēc skudras mājās parādījušās. “Preventīvie pasākumi ir atkarīgi no tā, kāpēc viņas mājā ir parādījušās. Pirmā gadījumā tas būtu mājas spraugu aiztaisīšana un durvju ciet turēšana, lai netiktu pie cilvēka sagatavotās pārtikas.

Otrā gadījumā tā būtu pūžņa pārvietošana – noēnojuma radīšana, sastādot augus, lai tās izvēlētos kādu citu vietu. Vai galējais līdzeklis – pūžņa iznīcināšana.”

Svarīgi arī mājās uzturēt tīrību – uzreiz savācot aiz sevis ēdienu atliekas, uzmazgāt pēc iespējas ātrāk grīdu, ja kāds saldāks dzēriens izlijis un turēt produktus ledusskapī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.