Foto: SHUTTERSTOCK

Vai nebūs tā, ka tagad visas briežu govju licences tiks izmantotas buļļu medībām? 5

Kate Šterna, “Medības”, AS “Latvijas Mediji”

Žurnāla pastāvīgais lasītājs no Ogres novada sazinājās ar redakciju, lai dalītos savās bažas par staltbriežu populācijas nākotni, ņemot vērā Valsts meža dienesta (VMD) lēmumu arī šogad ar staltbriežu govs licenci atļaut medīt jaunos buļļus ar pirmajiem ragiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
“Man nav saprotams, kāpēc tas ir vajadzīgs.

Atļaujot ar briežu govs licenci medīt špīserus, tiks izkropļota šo dzīvnieku populācijas struktūra un apdraudēta nākotne. Mums visiem ir zināms, ka nomedīšanas proporcijai jābūt 1:1:1 – viens bullis, viens teļš un viena govs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Man šķiet, ka būs kolektīvi, kur visas govju licences tiks izmantotas buļļu medībām. Es jau tagad iedomājos, kā tie gaļas tārpi, kuru patiesībā ir diezgan daudz, berzē rociņas un priecājas, ka varēs medīt visu, kas ārā no meža skrien. Kāda ir motivācija ļaut medīt otrā gada buļļus?” savu domu izklāstīja nobažījies mednieks.

Speciālistu viedokļi

Mednieku kluba Zvārde pārstāvis, viens no Saldus novada medību klubu apvienības līdzveidotājiem un staltbriežu selektīvo medību zinātājs Māris Bērziņš: “Galvenais iemesls, kādēļ tiek atļauts ar govs licenci nomedīt bulli ar pirmajiem ragiem, ir neperspektīvo eksemplāru atlase.

Parādiet man mednieku, kurš, ejot uz bauri ar vienu vienīgu buļļa licenci kabatā, izvēlēsies medīt kaut kādu jaunuli ar puļķīšiem uz galvas, ja viņš zina, ka otra licence viņam nepienākas!

Tādēļ arī tiek dota šī iespēja ar govs licenci norakstīt neperspektīvos otrgadniekus. Tā ir mana ideja, ko pirms pusotra gada ar lielu piespiešanos, pateicoties VMD, izdevās īstenot. Gaļinieki vienmēr atradīs to, ko viņi grib. Kur ir gaļinieki, kārtības tik un tā nebūs nekad.”

Latvijas Mednieku asociācijas prezidents Haralds Barviks: “Pēdējos gados šis ir viens no saprātīgākajiem lēmumiem, kādi mums bijuši medību saimniecībā. Iespēja nomedīt neperspektīvos špīserus, izmantojot govju atļaujas, ir pats labākais, kas vispār ir iespējams.

Lielākā daļa mednieku tomēr to buļļa atļauju grib izmantot, lai nomedītu trofejas dzīvnieku.

Ja ir jāizmanto buļļa savilcējs, lai nomedītu neperspektīvu jaunuli, tad bieži vien tā selekcija vispār izpaliek. Tādēļ esmu pārliecināts, ka šis ir pats labākais risinājums, kas dos iespēju veikt selektīvo jauno buļļu atlasi.”

VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis: “Galvenais mērķis ir motivēt medniekus medīt jaunos buļļus. Lai neceltu buļļu licenču apjomu, ko prasa mednieki, kuri ir ieinteresēti veikt selektīvās medības, tika izlemts atļaut otrgadnieka atmedīšanai izlietot govs licenci.

Pagājušajā gadā, kad mēs pirmo reizi atļāvām izmantot briežu govju licences otrā gada bullīšu atmedīšanai, šādā veidā tika nomedīti tikai 650 špīseri. Pa visu Latviju. Diez vai šāds skaits sevišķi ietekmē staltbriežu populāciju kopumā.”

Saskaņā ar VMD datiem Latvijā ir 62 000 staltbriežu. 2018./2019. gada sezonā nomedīti gandrīz 18 000 šīs sugas dzīvnieku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.