Vai NATO atļauja izmantot ieročus triecieniem Krievijā riskē izraisīt tiešu konfliktu? Komentē Slaidiņš 0
Pēc ziņām par triecieniem Krievijas teritorijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir parakstījis rīkojumu, kurā definēti galvenie nosacījumi kodolieroču izmantošanai. TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) majors Jānis Slaidiņš izklāstīja, ko šis rīkojums nozīmē un kādi varētu būt tālākie notikumi.
Kodolieroču izmantošanas draudi
Putina rīkojumā uzsvērts, ka Krievija varētu izmantot kodolieročus šādos gadījumos:
- Ja tiek apdraudēta Krievijas vai Baltkrievijas suverenitāte un teritoriālā integritāte.
- Ja notiek jebkāda militāra agresija pret Krieviju, kas tiks uzskatīta par visa agresorvalstu bloka uzbrukumu.
“Lēmumu par kodolieroču izmantošanu Putins pieņems personīgi,” skaidroja majors Slaidiņš.
NATO iesaistes retorika
Slaidiņš atzīmē, ka Putins ir publiski norādījis uz NATO iespējamo iesaisti, apgalvojot, ka Ukrainas karavīri paši nespēj apkalpot ieroču sistēmas, ar kurām tiek raidīti uzbrukumi Krievijas teritorijā. “Tas nozīmē, ka tur noteikti ir iesaistīti NATO karavīri. Tādējādi Putins šos triecienus interpretē kā NATO tiešu iesaisti konfliktā,” sacīja majors.
Šī situācija, pēc Slaidiņa teiktā, atgādina Vjetnamas kara laikā izveidojušos ainu, kur ASV karaspēks karoja Vjetnamā, savukārt Padomju Savienības instruktori aktīvi atbalstīja Ziemeļvjetnamu. “Neviens toreiz nesauca to par ASV un Padomju Savienības tiešu konfliktu. Arī šobrīd karš notiek starp Krieviju un Ukrainu, neskatoties uz netiešajiem sabiedroto ieguldījumiem,” viņš paskaidroja.
Putina politiskā taktika
Majors uzskata, ka Putina rīkojums un izteikumi vairāk ir taktiska reakcija. “Jautājums ir, kāda būs viņa turpmākā rīcība pēc šiem triecieniem. Vai mēs atkal redzēsim sarkanās līnijas, kuras vienkārši izbalēs?” komentēja Slaidiņš, piebilstot, ka Putina auditorija primāri ir viņa paša sabiedrība, kurai viņš vēlas izskatīties spēcīgs un autoritatīvs.
Majors piezīmēja, ka situācija joprojām attīstās, un būs būtiski vērot, vai Krievijas draudi izrādīsies reāli vai arī paliks retorikas līmenī. “Skatīsimies, kāda būs reakcija,” viņš secināja.