“Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini” 0
Āris: – Mēs par spīti nolēmām, ka katram jāsameklē un līdz kursa vakaram jāiemācās viens Raiņa dzejolis.
Valērijs: – Es jau paspēju, un nekā tik ārkārtīgi nesaprotama nebija.
Šāds dialogs norisinās profesionāli tehniskās celtnieku vidusskolas audzēkņu vidū Gunāra Priedes lugā “Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini”. Šo saukli izkliedz skolotāja Sarmīte, kas uzskata – cilvēki, kas dzīvo bez Raiņa dzejas, nedzīvo pilnvērtīgu dzīvi, tikai paši to neapzinās.
Lugas iestudējumā Jaunatnes teātrī 1974. gadā Āra lomu atveidoja Ivars Brakovskis. Tolaik viņš nemaz nenojauta, ka ar Raini reiz sastapsies jaunā lokā. Pēc radošiem gadiem Jaunatnes teātrī Ivars turpināja strādāt Daugavpils teātrī, jau tuvāk Raiņa vietām. Un kopš 2013. gada viņš darbojas pašā Raiņa dzīvības sākumā – dzimtajās mājās “Berķenele”, kur vada bērnu un jauniešu teātra studiju “Berķeneles kamolītis”.
– Nē, nav nekāda sakara ar piespiešanu. Nokļūstot vidē, kurā Rainis pavadījis pirmos piecpadsmit gadus, notiek saprašana, kas ir Rainis. Lasām darbus, analizējam, domājam. Rosinu bērnus fantazēt. Galvenā problēma ir tā, ka vēlamies no Raiņa iztaisīt dižgaru, bet klišejas atbaida. Ko nozīmē mīlēt Raini? Dzeja ir ļoti iespaidīga, bieži jānorok lielie filozofiskie slāņi nost un jāredz, kas ir pats pamats, kad tas apjēgts, visu var saprast. Katram Raiņa vārdam ir jēga. Bieži vien režisori domā – to nesapratīs, to nenospēlēs, met ārā ainas, dialogus, un tad nezinām – vai Saulcerīte ir nonesta vai vēl Stikla kalnā, vai arī kāds viņu ir atradis un nolicis sāņus, – aizdomājas Ivars Brakovskis. Viņa vadītā bērnu teātra studija piedalīsies 11. septembrī Berķenelē paredzētajā brīvdabas izrādē. Doma – ko Rainis redzēja bērnībā, tautā, kas viņu iedvesmoja lugām “Pūt, vējiņi!”, “Spēlēju, dancoju”, jo bērnība veido personību un no bērnības atmiņām dzīvo, uzskata Ivars Brakovskis. Raiņa bērnības sajūtu Berķenelē cenšas uztvert arī māksliniece Kristiana Dimitere, lai līdz decembrim iekārtotu jaunu ekspozīcijas telpu “Bērnistaba”.
– Uzzināju par Ēģipti, kas tepat netālu, par Raiņa ārkārtīgi izglītoto un iedvesmojošo skolotāju Gustavu Bazeneru, par apgaismoto baronu Hamilkāru fon Felherzāmu, uz kura kapuplāksnes rakstīts: “Cilvēka vērtību nenosaka tiesības, ko viņš manto, bet gan pienākumi, ko viņš uzņemas.” Tomēr lielāko iedvesmu guvu no Antona Birkerta grāmatas par Raini. Viņa apraksti ļoti sakrita ar manu priekšstatu, kā bērnību pavadījis, ko lasījis un no kādām personībām ietekmējies tāda mēroga cilvēks, kurš vēlāk uzraksta lugas “Jāzeps un viņa brāļi”, “Spēlēju, dancoju”… Tā būs izfantazēta istaba, lai bērniem tur būtu interesanti atrasties.
Vai mīlu Raini? Jā, tagad varu apgalvot, ka jā.
Baiba Indriksone: – Būt līdzvērtīgam kaut kam tik lielam un teikt – es tevi mīlu, tas ir nereāli.
Ilmārs Šlāpins: – Es labprāt gribētu to darīt. Man šķiet, ka tas būtu pareizi vai vismaz ētiski – censties viņu iemīlēt.
Ivars Puga: – Kāpēc lai mīlētu? Tomēr pirms izrādes biju daudz sliktākās domās par Raini.
Kristiana Dimitere: – Jā, tagad varu apgalvot, ka jā.
Brigita Zelča-Aispuriete, Aija Baumane: – Nē, Raini mēs nemīlam, mums viņš tikai patīk.
Ivars Brakovskis: – Ko nozīmē mīlēt Raini? Dzeja ir ļoti iespaidīga.
Kas ir autors teicienam “Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini!”?
Ir zināms, ka Gunārs Priede savas lugas virsrakstu ir smēlies dzīvē. Dodot šo rakstu korektorēm, apvaicājos, kura vēlas lasīt par Raiņa mīlēšanu. – Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini, kā savulaik teica mana skolotāja Aina Britāne, – smaidot atsaucās Ināra Telle. Viņa Daugavpils 1. vidusskolu absolvējusi 1969. gadā, tātad piecus gadus pirms Priedes lugas publicēšanas. Pārbaudu vēl citos avotos. Nekropole.info: Aina Ruta Britāne (1932–2012). Strādājot par skolotāju Daugavpils 1. vidusskolā, tautās izgāja skolotājas teiciens “Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini”. Pēc Guntas Strautmanes publikācijas par to uzzināja Gunārs Priede un iemūžināja savā lugā.” Skolotāja Britāne 50 darba gados izaudzinājusi daudzas izcilas personības un 80. gadu beigās kopā ar rakstnieku Zigmundu Skujiņu vadījusi literatūras stundas Latvijas TV ēterā.