Vai mierizlīgums tirgus karā? 3
Rīgas Centrāltirgus jaunā vadība no 1. novembra negaidīti lauza līgumu ar lielāko apakšnomnieku “Mercados”. Iemesls? Tirdzniecība bez kases aparātiem, importa preces uzdošana par vietējo, krāpšanās ar pavaddokumentiem un citi. Tāpat apakšnomniekam bija izveidojies parāds par nomu un komunālajiem pakalpojumiem – gandrīz 60 tūkstoši eiro.
Kāpēc tik pēkšņi, ja nomnieks SIA “Mercados” ilggadējs un pārkāpumi nav jauni?
Jāatgādina, ka RCT Slēgtā teritorija ir aptuveni septiņus tūkstošus kvadrātmetru liela teritorija līdzās Piena, Gaļas un Gastronomijas paviljoniem, kur līdz šim tirgotāji tirgojās ar dārzeņiem, augļiem, puķu stādiem un citu lauksaimniecības produkciju.
Kas ir pārkāpēji?
Nekustamā īpašuma pārvaldīšanas kompānija “Mercados” dibināta 2012. gada jūlijā – laikā, kad RCT vadīja Anatolijs Abramovs, kas šā gada jūnijā tika atstādināts no amata, jo viņu aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.
“Mercados” dibināja četras privātpersonas – Vadims Astratjevs, Andrejs Barabanovs, Kristīna Milere un Igors Ivaņenko, no kuriem trīs, izņemot Barabanovu, bija īpašnieku vidū līdz šā gada 7. oktobrim, kad par 29,99% īpašnieci kļuva 1998. gadā dzimusī Anna Rutkovska. Spriežot pēc “firmas.lv” datiem, šā gada oktobra sākumā “Mercados” nomainīja arī juridisko adresi.
“Mercados” valdē kopš pagājušā gada novembra darbojas Armands Gritāns, kurš ir vienīgais valdes loceklis. Tieši viņš visskaļāk cēla iebildumus pret jaunā Rīgas Centrāltirgus vadītāja rīcību, paziņojot par līguma laušanu, un viņa vadībā arī tika rīkotas divas protesta akcijas. Patlaban “Mercados” ir vienīgais īpašnieks firmai “KN un partneri” – tieši ar šo uzņēmumu RCT 1999. gadā bija noslēdzis līgumu par Slēgtās teritorijas iznomāšanu līdz 2018. gada novembrim. Savukārt “KN un partneri” ar pārjaunojuma līgumu pirms diviem gadiem nodevusi visas nomnieka saistības “Mercados”.
“KN un partneri” kā telpu iznomāšanas uzņēmums dibināts 1998. gadā, un šīs firmas vārds neoficiāli tiek saistīts ar partijas “Saskaņa” dalībniekiem. “Mums ir līgums. Šeit ir divas kompānijas, kuru intereses ir aizskartas. Tā ir “KN un partneri”, kuru savulaik dibināja ļoti cienījami vīri no “Saskaņas” partijas: Kameņecka kungs, Vanaga kungs. Visi no “Saskaņas” partijas, uzbūvēja šos te 100 kioskus, kas tur atrodas, noslēdza līgumu līdz 2018. gadam, ierakstīja to zemesgrāmatā. Tagad to visu pēkšņi grib nojaukt vai atņemt,” tā žurnālistiem sacīja A. Gritāns dienā, kad RCT vadība paziņoja par plānoto līguma laušanu.
Pēc “firmas.lv” informācijas redzams, ka “KN un partneri” īpašnieku vidū līdz 2012. gada oktobrim bijis gan pašreizējais Rīgas domes deputāts Mihails Kameņeckis, gan neskaitāmu firmu saimnieks Juris Vanags, kas bija īpašnieks līdz 2009. gada decembrim. No 2012. līdz 2014. gada maijam 24% daļu “KN un partneri” piederēja arī Rīgas domes deputāta Mihaila Kameņecka meitai Marinai Kameņeckai. Jāpiebilst, ka pagājušo gadu “KN un partneri” beidza ar rekordzemu apgrozījumu – 5,5 tūkstoši eiro pretstatā ceturtdaļmiljona apgrozījumam gadu iepriekš, savukārt zaudējumi bija pieauguši līdz 31,9 tūkstošiem eiro.
Nav zemesgrāmatā
Lai arī Gritāns paziņoja, ka Slēgtās teritorijas ēkas ierakstītas zemesgrāmatā uz “KN un partneri” vārda, tas neatbilst īstenībai. Kā pārliecinājos zemesgrāmatas ierakstā, Nēģu ielā 7 atrodas RCT Piena, Gastronomijas, Sakņu, Zivju un Gaļas paviljoni. Administratīvā ēka, kas līdz šā gada janvārim bija pašvaldības īpašums, ieguldīta RCT pamatkapitālā, un tagad tās īpašnieks ir Rīgas Centrāltirgus.
Arī RCT nekustamā īpašuma daļas vadītāja Ingrīda Imaka “LA” apliecināja, ka Slēgtās teritorijas ēkas zemesgrāmatā nav ierakstītas vispār. Zemesgrāmatu nodalījumā, kurā ir reģistrēts zemes īpašums uz Rīgas pilsētas vārda, bija ierakstītas apakšnomas tiesības uz Slēgto teritoriju 6666 kvadrātmetru platībā SIA “KN un partneri” uz laiku līdz 2013. gada 1. decembrim. Nekādu citu ierakstu zemesgrāmatā neesot.
Ar 2014. gada 31. oktobrī noslēgto pārjaunojuma līgumu “Mercados” ir pārņēmis visas saistības, kas izriet no 1999. gada 1. oktobra apakšnomas līguma ar “KN un partneri”, kurā bija noteikts, ka pēc līguma darbības beigām visas uzceltās būves pāriet iznomātājam, tas ir, RCT, paskaidroja A. Imaka.
Tikai tagad pamana pārkāpumus
Uz jautājumu, kāpēc līgums netika lauzts agrāk, jo jau iepriekšējos gados konstatēti pārkāpumi, RCT juridiskās daļas vadītājs Māris Skudra norādīja, ka iepriekš nomnieks solījis visus trūkumus novērst. Šā gada jūlijā RCT rakstiski uzdevis nomniekam līdz 31.08.2016. novērst visus VID un PVD fiksētos pārkāpumus, brīdinot par līguma laušanu.
22. septembrī iznomātājs saņēma no VID vēstuli par septembrī nomnieka teritorijā konstatētajiem pārkāpumiem, ievērojot minētos apstākļus, šā gada 29. septembrī RCT uzteica nomas līgumu “Mercados” pirms termiņa ar šā gada 1. novembri.
Pieļauj mierizlīgumu
Tikmēr “Mercados” valdes loceklis “LA” pieļauj, ka lietā iespējams mierizlīgums. “Kopīgi ar advokātiem tikāmies ar RCT vadību. Mēs gribam tirgū nostrādāt līdz 2018. gadam un mēģināsim panākt kompromisu,” sacīja Gritāns. Arī Māris Skudra pēc tikšanās apliecināja, ka 1. novembrī RCT izskatīs mierizlīguma priekšlikumu. Pagaidām tāds vēl nav saņemts.
RCT valdes priekšsēdētājs Andris Morozovs, kurš šajā amatā ir kopš septembra, sarunā ar “LA” sacīja, ka mierizlīgums var būt tikai viens: Slēgtās teritorijas pieņemšanas – nodošanas akts, ne par ko citu nav runa. “Mercados” gan atsakās šo aktu parakstīt. “No 5. novembra teritorijai esam atslēguši elektrību. Brīdinājām “Mercados”, devām iespēju nomaksāt rēķinus, bet viņi to nav izdarījuši. Mums kā teritorijas īpašniekam patlaban nav skaidrs, kā notiek tirdzniecība, jo naudu par tirdzniecību viņi iekasē,” klāsta Morozovs.
Lai arī nomnieki tika aicināti no 24. oktobra slēgt jaunus līgumus par tirdzniecības vietu nomu Slēgtajā teritorijā ar RCT administrāciju, pagaidām nav zināms, cik nomnieku izteikuši šādu priekšlikumu.
Māris Skudra paskaidro: “Šobrīd RCT ar slēgtās teritorijas tirgotājiem tirdzniecības vietu nomas līgumus neslēdz, lai arī ir saņemti vairāki iesniegumi. RCT izmantoja līgumā ar SIA “Mercados” paredzētās tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja nomnieks nepilda savus pienākumus, bet nomnieks līguma uzteikumam nepiekrita un vērsās ar prasības pieteikumu tiesā par līguma uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu. Ievērojot minēto, izvairoties no nomnieka patvarīgas izlikšanas no nomātā objekta bez nomnieka piekrišanas, RCT nomas līguma izbeigšanu risinās tiesā uz tiesas lēmuma pamata.”
Skudra arī norādīja, ka šobrīd nomnieks, nemaksājot nomas maksu par periodu no 2016. gada 1. septembra, netraucēti lieto zemes gabalu, gūst ieņēmumus no tirdzniecības vietu iznomāšanas, bet RCT cieš zaudējumus. “Viņi runā par mierizlīgumu, bet tie ir tikai vārdi, darbu nav,” piebilst Morozovs, uzsverot, ka “Mercados” joprojām turpina strādāt ar deviņdesmito gadu metodēm un pat iebiedējuši tirgotājus.
Kopš 1999. gada, kad noslēgts līgums ar nomnieku, nekādas investīcijas tirdzniecības vietās neesot veiktas, galdi neesot laboti gadiem, ļoti nolaistas esot tualetes.
Vai mierizlīgums uzlabos situāciju tirgū un ļaus novērst līdz šim konstatētos pārkāpumus, rādīs laiks. Taču skaidrs ir viens – pašmāju ražotāji ir lielā nemierā ar notiekošo valstī lielākajā tirgū, kur dominē imports, ievestā produkcija tiek uzdota par vietējo un vietējie zemnieki spiesti tirgoties aizmugurējās rindās mūsdienu apstākļiem neatbilstošās tirdzniecības vietās. Morozovs sola tirgu savest kārtībā līdz Latvijas simtgadei, un par šiem nodomiem, pēc viņa teiktā, jau liecinot notiekošās pārmaiņas tirgū šobrīd, tostarp āra teritorijas sakārtošana.