Foto – Valdis Semjonovs

Vai mežvīns bojā māju? 0

|Vai pieclapu mežvīns bojā ēku sienas – ķieģeļus, betonu, koku?” 
Mārīte Gūtmane Liepājas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Aunam olu kultenis, Vēžiem – mīksti vārītas. Kāda veida brokastu olas ir atbilstošas tavai zodiaka zīmei
Krieviem nāksies ar to samierināties: karš Ukrainā ir kliedējis mītus, uz kuriem balstījās Putina impērija
Kokteilis
zināt, ka esi pieaudzis? 14 skumji, bet smieklīgi pierādījumi 3
Lasīt citas ziņas

Vīteņaugi pie ēku sienām skaisti izskatās un rada romantisku noskaņu, diemžēl šādai vertikālai apzaļumošanai ir arī mīnusi.

Būvnieki neiesaka stādīt vīteņaugus pie ēkas pamatiem, lai neapgrūtinātu ēkas fasādes remontdarbus, kā arī nerastos papildu mitrums (tas īpaši nav vēlams koka sienām, jo veicina to bojāšanos). Vīteņaugi, kas piekļaujas pie monolītām ēkām (betona vai ķieģeļu, bez apmetuma), nekādu ļaunumu nenodara, mājas sienu tie nenoārda. Tomēr augu lapojums noklāj sienu no pašas apakšas un apgrūtina tās kopšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieclapu mežvīns ir ļoti dekoratīvs, pilnīgi ziemcietīgs, augstu kāpelējošs vīteņaugs ar biezu lapotni. Pie balsta šī liāna piestiprinās ar vītnēm, kam galos ir piesūcekņi. Tā spēj aizķerties un nosegt ne vien grubuļainu, porainu vai stipri saplaisājušu virsmu, bet arī pavisam gludu sienu. Daudzi mežvīnu izmanto žogu, stabu, koku stumbru un ēku sienu apaudzēšanai.

– Mežvīns veido biezu lapot­ni, kurā var paslēpties dažādi kukaiņi, – atgādina entomologs Voldemārs Spuņģis. – Tie nav kaitēkļi, kas tīkotu pēc mežvīna lapām – kukaiņiem tās negaršo. Taču liānas “apakšīrnieki” mēdz ieklīst telpās. Tiesa, istabas mušas ārpus telpām uzturas reti. Arī dzēlējodi meklēs “donoru”, nevis slēpsies lapotnē.

 

Tiem, kuri vēlas mežvīnu izmantot ēku izdaiļošanai, dendrologs Aivars Lasis iesaka to stādīt pie režģa 40 – 50 cm attālumā no ēkas pamatiem tā, lai neveidotos cieša augu saskare ar sienu. Audzējot pie vienstāvīgas mājas, liānu stāda tuvāk, pie vairākstāvu nama – tālāk, lai augs veidotu kuplāku lapotni.

 

Balstu konstrukcijai jānodrošina mežvīnu normāla augšana. Ziemā, kad vasarzaļie vīteņaugi zaudējuši savu lapotni, balstus vizuāli uztver kā ēkas detaļas, tāpēc tiem jābūt glīti izgatavotiem un gaumīgi nokrāsotiem. Protams, balstus nevar ierīkot uz mūžīgiem laikiem. Ja koks nav impregnēts, balsti satrūdēs 10 – 15 gados. Jaunu ierīkošana sagādās zināmas neērtības. Impregnēti un nokrāsoti koka balsti kalpo divas trīs reizes ilgāk. Liānai augot, lapotne vēršas plašumā, bet režģim mežvīns jānotur arī stiprā vēja un ar pielijušām lapām. Ja var atļauties pasūtīt meistaram metāla režģi (sevišķi cinkotas dzelzs un alumīnija konstrukcijas), tas kalpos jau vairākām paaudzēm.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.