“Vai mēs zinām, kurp iet veselības aprūpe Latvijā? Mums nav šādas atbildes,” Jučkoviča par haotiskajām reformām 0

No šī gada spēkā stājies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis, atbilstoši kuram lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,50 eiro apmērā, kā arī ieviesta recepšu apkalpošanas maksa.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Tā uzvedas “memmīši”: psihologi nosauc 11 skaidras šādu vīriešu pazīmes 46
“Sasniegs gan Kremli, gan Rubļovku!” Ukrainas bruņotie spēki krieviem 2025. gadā ir sagatavojuši jaudīgu “pārsteigumu”
Kokteilis
Vangas un Nostradama pareģojums 2025. gadam – abi zīlnieki “redzējuši” vienu un to pašu
Lasīt citas ziņas

Turpmāk iedzīvotājiem no savas kabatas būs jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, savukārt vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.

“Mēs runājam te par sistēmu, kas it kā ir ārpus ekonomikas. Tā ir administratīva sistēma, kurā dāsni dāļā atlaides, kur ir savi noteikumi. Piemēram, igauņi no 1. janvāra 2,5 eiro vietā par zāļu recepti maksās 3,5 eiro un šis viens eiro ieripos veselības aprūpes budžeta kasē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd runājot par šo ekonomisko sistēmu, jāatgādina visiem klausītājiem, varbūt arī valsts iestādēm, darbiniekiem un ierēdņiem par to, ka aptieka ir daļa no primārās veselības aprūpas, bet aptieka pakļaujas arī komerclikumam, tāpēc tā ir uzņēmējdarbība. Komerclikumā ir konkrēti norādīts, ka uzņēmējdarbībai ir jānes peļņa, un bez tās šī uzņēmējdarbība nekādā veidā nevar notikt.

Teorētiski, mums vajadzētu saprast arī to, kāpēc mēs šo reformu veicam. Šobrīd mēs saprotam, mums ir pateikts, ka medikamentiem jābūt lētākiem. Tā kā mēs, es atvainojos, esam ārpus ekonomikas, tad jā, mēs medikamentiem pazeminām cenas, bet mēs nezinām, kā labā mēs to darām. Piemēram, Igaunijā mēs redzam dokumentus, mājaslapā atrodamus, arī angļu valoda, kur vispār iet veselības aprūpe Igaunijā. Vai mēs zinām, kur iet veselības aprūpe Latvijā? Manuprāt, mums nav šādas atbildes. Tāpēc mēs arī redzam šīs sporādiskās, sasteigtās, nesagatavotās reformas, kur mēs sastopamies ar šiem pārsteiguma momentiem,” TV24 raidījumā “dr. Apinis” stāsta Kristīne Jučkoviča, Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore.

Jau ziņots, ka par receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam, jāmaksā nebūs. Par receptēm maksāt nevajadzēs arī trūcīgām personām, kurām būs noteikts atbrīvojums no maksas farmaceita pakalpojuma.

Līdztekus hroniskajiem pacientiem būs iespēja izrakstīt zāles trīs mēnešu patēriņam vienā receptē.

Savukārt, ja pacientam uz receptes izrakstītas zāles ilgākam patēriņam un zāles aptiekā tiks izņemtas vairākās reizēs, maksa par farmaceita pakalpojumu – 75 centi – tiks piemērota tikai pirmajā reizē.

Papildu atbalsts jaunajā modelī paredzēts arī individuālajām aptiekām, kas veic arī sociālo funkciju reģionos, – tām noteikta augstāka piemaksa līdzīgi, kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību, informēja Kaupere.

Abu Meri jaunā zāļu modeļa ieviešanu pamatojis ar to, ka Latvijas medikamentu cenas līdz šim bijušas augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā. Viņaprāt, izmaiņas nodrošinās lētākas recepšu zāles, mainot līdzšinējo uzcenojuma modeli, uz ko norādījusi arī Konkurences padome, Pasaules Veselības organizācija un Pasaules Banka.

Reklāma
Reklāma

VM paudusi, ka jaunais uzcenojumu modelis “paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.