Jautā mednieks. Vai medību ieroci drīkst izmantot pašaizsardzībai? 7
Žurnāls “Medības” saņēmis lasītāja lūgumu skaidrot, kādos apstākļos ierocis, tajā skaitā medību, lietojams pašaizsardzībai.
Kad vaicāju atbildi Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja priekšniecei Žannai Kangro, viņa ieteica rūpīgi izlasīt Ieroču aprites likuma 65. pantu, kurā nosaukti šaujamieroču izmantošanas un lietošanas nosacījumi.
Tur rakstīts, ka šaujamieroča lietošana ir tēmēts šāviens (izņemot šaušanu medībās, sporta sacensībās vai treniņšaušanu), kā arī šāviens, kas izraisa cilvēka nāvi, nodara kaitējumu viņa veselībai vai zaudējumus mantai vai padara nekaitīgu dzīvnieku.
Persona drīkst lietot šaujamieroci kā galējo līdzekli, lai:
• aizsargātu sevi vai citas personas no uzbrukuma, kas reāli apdraud dzīvību vai veselību;
• novērstu nelikumīgu mēģinājumu vardarbīgi atņemt šaujamieroci;
• aizturētu personu, kura pārsteigta nozieguma izdarīšanas brīdī un izrāda pretošanos;
• padarītu nekaitīgu dzīvnieku, kas apdraud cilvēka dzīvību, veselību vai mantu.
Šaujamieroci drīkst izmantot, lai izsauktu palīdzību, brīdinātu par ieroča pielietošanu vai aizbaidītu dzīvniekus.Lietojot šaujamieroci, nedrīkst pārkāpt nepieciešamās aizstāvēšanās robežas.
Savukārt tā paša likuma 66. pantā rakstīts, ka pirms šaujamieroča pielietošanas brīdina par nodomu to pielietot vai izdara brīdinājuma šāvienu.
Bez brīdinājuma šaujamieroci lieto, ja:
• uzbrukums, kas apdraud cilvēka dzīvību vai veselību, ir pēkšņs;
• uzbrukumā pielieto ieročus vai priekšmetus, ar kuriem tiek apdraudēta cilvēka dzīvība vai veselība, vai izmanto mehāniskos transportlīdzekļus;
• aizturamā persona pretojas, pielietojot ieročus vai priekšmetus, ar kuriem tiek apdraudēta cita cilvēka dzīvība vai veselība.
Persona, kura izmanto vai pielieto šaujamieroci, dara visu iespējamo, lai mazinātu kaitējumu un garantētu citu personu drošību.
Aizliegts izmantot un pielietot šaujamieroci, ja tā izmantošanas vai pielietošanas dēļ var ciest citas personas, pret kurām ierocis nav vērsts.
Par katru šaujamieroča pielietošanas gadījumu persona, kura to darījusi, nekavējoties ziņo Valsts policijai. Šī persona saglabā notikuma vietas apstākļus un paliek notikuma vietā, bet, ja ir cietušie, sniedz viņiem pirmo medicīnisko palīdzību un nekavējoties nodrošina neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu.
Minētie likuma panti attiecas arī uz pašaizsardzībai klasificētu E kategorijas gāzes ieroču un signālieroču izmantošanu un pielietošanu.
Policijas amatpersonas tāpat skaidro, ka minētās tiesību normas tomēr vairāk ir attiecināmas uz pašaizsardzībai klasificētiem B un C kategorijas šaujamieročiem. Fiziskā persona atkarībā no ieroča kategorijas un lietojuma veida kārto Ieroču aprites likumā noteikto kvalifikācijas pārbaudījumu attiecībā uz ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmi rīkoties ar ieroci.
Lai iegūtu B kategorijas īsstobra pašaizsardzības šaujamieroča nēsāšanas/glabāšanas atļauju, fiziskā persona kārto kvalifikācijas pārbaudījumu par ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmi rīkoties ar ieroci. Minēto kvalifikācijas pārbaudījumu organizē Valsts policija.
Savukārt, lai iegūtu glabāšanas atļauju medībām klasificētam šaujamierocim, fiziskā persona kārto citu eksāmenu, kuru organizē Valsts meža dienests.
Minēto eksāmenu programma un jautājumi atšķiras, un tas pats par savi ir saprotams, jo pirmajā gadījumā tiek iegūta apliecība pašaizsardzības vai sporta vajadzībām, bet otrajā gadījumā medību vajadzībām.
Jebkurā gadījumā, ja kādā situācijā tiks piemērots pašaizsardzības šaujamierocis vai medību šaujamierocis pašaizsardzībai kā galējais līdzeklis, būs ierosināts kriminālprocess un tad jau kriminālprocesa ietvaros tiks vērtēti apstākļi, vai drīkstēja pielietot konkrētajā situācijā kādu šaujamieroci vai varēja iztikt bez tā.
Vairāk lasiet žurnālā Medības