Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Vai mazuļa uzturā jāizvairās no glutēnu saturošām putrām? 0

Četru līdz sešu mēnešu vecumā bērniņam vajadzētu sākt iepazīt dažādas garšas un mammas piena ēdienkarti lēnām papildināt ar citiem vērtīgiem produktiem. Kā pareizi piebarot mazuli?

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

“Ja bērnu baro ar maisījumu, piebarošanu var sākt jau četru mēnešu vecumā, ja mamma baro – no sešiem mēnešiem sākam iepazīstināt bērnu ar jaunām garšām,” TV24 raidījumā “Māmiņu klubs” paskaidro sertificēta uztura speciāliste Eva Kataja.

Pastāv atšķirīgas piebarošanas pieejas – vienā sāk ar graudaugiem, otrā – dārzeņiem. “Man labāk tomēr patīk dārzeņu variants,bet tāpat primāri bērniņš turpinās ēst maisījumu vai mammas pienu un gan graudaugi, gan dārzeņi vairāk domāti, lai vienkārši iepazīstinātu mazuli ar garšu daudzveidību, veicinātu produktu atpazīstamību,” papildina uztura speciāliste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo procesu iespējams sākt ar rīsiem, auzu pārslu putru un tad jau pakāpeniski pāriet uz kādu, piemēram, piecu graudu putru. Var dot arī prosu, iespēju ir ļoti daudz. Kļūdīties nav iespējams – mammai jāvadās pēc savām vēlmēm.

Graudaugi ir labs ogļhidrātu avots, kas dod enerģiju. Ja mamma izvēlas pilngraudu produktus, tajos ir šķiedrvielas, vitamīni, minerālvielas un daudz citu vērtīgu sastāvdaļu. “Rīsi, griķi, prosa un kukurūza būs bezglutēna variants, ar ko var sākt, ja mammām ir aizdomas par kādām alerģijām,” Kataja min, atgādinot gan, ka mazuļa ēdienkartei būtu jābūt bagātīgai, tāpēc ieteicams putru veidus mainīt un bērnam piedāvāt dažāda veida un satura maltītes!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.