Vai mazgājoties jāberž āda? 0
Gadījās trīs mēnešus dzīvot kopā ar amerikāņu ģimeni. Visādā ziņā ļoti tīrīgi cilvēki – katru dienu noskalojās dušā un mainīja apakšveļu. Taču mani izbrīnīja tas, ka viņi nelietoja švammi. Arī bērni paplunčājās putainā ūdenī un tika noslaucīti. Kad ieminējos, ka tā neatveras poras un āda neelpo, atbildēja, ka beršana esot latviešu tradīcija. Vai tiešām, tikai noskalojoties, āda var kļūt tīra? Anete Talsos
Ķermeņa ādai nepavisam par ļaunu nenāk bieža mazgāšanās dušā, turklāt ziepes, geli vai citi speciāli ķermeņa mazgāšanas līdzekļi, tostarp sūkļi un švammes, nav jālieto katrreiz. Tiesa, ja ar sūkli ādu tikai maigi pamasē, nevis noberž, tas nekaitē, bet palīdz attīrīt poras, uzlabo ādas apasiņošanu un cilvēka pašsajūtu.
Ja nav lielas fiziskas slodzes (darbs, sports) un pastiprinātas svīšanas, skaistumkopšanas klīnikas “4. dimensija” dermatoloģe un kosmetoloģe Sandra Vizule ir pārliecināta, ka pilnīgi pietiek, ja ik dienu noskalojas dušā.
Bieža mazgāšanās ar sūkli un dušas želeju novājina dabisko ādas aizsargbarjeru, pārsausina un sakairina. Pat ilgstošā un biežā saskarē ar tīru ūdeni āda zaudē dabisko mitrumu, tiek sagrauta lipīdu (tauku) mantija, mainīts ādas pH, samazinās aizsardzība pret iekaisumiem, mikrobiem un sēnēm, āda sāk lobīties un niezēt. Turklāt ķermeņa mazgāšanai neder parastās ziepes, tādēļ ieteicami speciāli, ādas tipam un gadalaikam piemēroti mazgāšanās līdzekļi.
Lai pārmērīgi nekairinātu un neattaukotu ādu, S. Vizule iesaka dušas gelus izmantot ne biežāk kā katru otro vai pat trešo dienu, ja vien nav pastiprinātas svīšanas. Arī pārējā laikā gels vai ziepes jālieto tikai īpaši svīstošām ķermeņa daļām, bet intīmajām zonām ir paredzēti speciālie mazgāšanas līdzekļi.
Ieteicams pievērst uzmanību mazgāšanās līdzekļu sastāvam, jo dušas želejām ar alveju, kumelītēm vai medu ir arī mitrinoša vai nomierinoša iedarbība – uz ādas paliek vielas, kas palīdz tai vieglāk atjaunoties.
Ne velti skrubji jeb ķermeņa kopšanas līdzekļi, kuru sastāvā ir sīkas abrazīvas daļiņas, jālieto tikai reizi nedēļā. Biežāka vai intensīvāka skrubja izmantošana jutīgu ādu kairina un noplicina tās dabisko aizsargslāni, bet stiprai un spēcīgai ādai sabiezina raga slāni – tas kļūst blīvāks un sausāks.
Mazgājoties vannā vai dušā, jāizvēlas silts, nevis karsts ūdens, un pēc tam ādu ieteicams tikai maigi nosusināt, nevis berzt. Vēlams izmantot pēc iespējas mīkstāku dvieli.
Bērnu vislabāk apmazgāt tekošā ūdenī un neizmantot ziepes ar spēcīgām smaržvielām, jo tās var izraisīt papildu kairinājumu.