Vai matracis ar vara diegu pasargā pret āderēm? Atbild zinātnieks 0
Vai vara diegs, iestrādāts guļvietā (matracī), pasargā no āderu un elektromagnētiskā starojuma kaitīgās ietekmes? Runa ir par ārzemēs ražotiem virsmatračiem ar iestrādātu vara diegu. Sandra S.
Atbild fizikas zinātņu doktors, LU Fizikas un matemātikas fakultātes docents IVARS DRIĶIS:
– Vara diegu siets, kas iestrādāts matracī, var samazināt elektromagnētiskā starojuma intensitāti virs tā. Īpaši efektīvi tas darbojas gadījumā, ja starojuma avots atrodas zem gultas. Piemēram, neveiksmīgi izveidota elektroinstalācija. Ja tiešām ir vēlēšanās pilnībā izolēties no elektrosmoga ietekmes (elektropārvades līniju trokšņi, radio, televīzija, mobilo sakaru signāli), tad ar atbilstošiem materiāliem, precīzi ievērojot instrukcijas, ir jāpārklāj ne tikai guļamistabas sienas, grīda un griesti, bet arī logi un durvis.
Cik kaitīgs ir elektromagnētiskais starojums? Grūti noteikt robežu, kad nekaitīgs ilgas iedarbības dēļ var kļūt problēmas radošs. Tīri intuitīvi es negribētu dzīvot augstsprieguma līniju un jaudīgu raidītāju (radio, televīzija, lidostu lokatori, mobilo sakaru bāzes stacijas) tiešā tuvumā.
Ja kāds mīt šādā vietā, tad matracis ar iestrādātu vara diegu apkārtējo radiofrekvenču starojumu nesamazinās līdz ierastajam industriālajam fonam. Galvenokārt tāpēc, ka nepasargā no visām pusēm.
Sadzīves tehniku, pirms tā nonāk pārdošanā, pārbauda, lai tās elektromagnētiskais starojums atbilstu likumā noteiktajām normām. Tāpēc, ja rīkojas saprātīgi, ikdienišķam elektromagnētiskajam starojumam kaitējumu nevajadzētu radīt. Nevajag novietot zīdaiņa gultiņu līdzās kineskopa tipa televizoram vai jaudīgam stacionārajam datoram. Nevajag arī, mazliet pārspīlējot, piemēram, dzert kafiju, sēžot uz mikroviļņu krāsns, kurā sildās pica. Atliek vien mūžīgā dilemma, kur glabāt mobilo telefonu: krekla kabatā pie sirds vai bikšu kabatā.
Atturos izteikt minējumus par matrača, kurā iestrādāts vara diegs, spējām aizsargāt no āderu starojuma, jo āderu starojuma saistība ar elektromagnētisma parādībām nav zinātniski pieradīta.
Jautājumus zinātniekiem un citiem speciālistiem arī turpmāk varat sūtīt pa e-pastu [email protected] vai pēc adreses: Žurnāls “Mājas Viesis”, Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010, “Jautājums zinātniekam”.