Vai maksājat nodevu par radio atskaņošanu? 0
Liena Bērziņa, frizētavas īpašniece Sabilē: “Es savā frizētavā radio neatskaņoju un tieši šīs nodevas dēļ. Turklāt, ja mums, lauku frizētavai, uzliks samaksāt 500 latu sodu par to, ka nelegāli atskaņojam radio, mēs nespēsim to nomaksāt trīs gadus.
Gaidu, kad valdība pieņems kādu sakarīgu lēmumu šajā jautājumā, lai mēs turpmāk varētu atļauties klausīties radio darba vietā. Es neesmu pilnīgi pret šādu nodevu, bet tai būtu jābūt samērīgai un proporcionālai uzņēmuma apgrozījumam.”
Baiba Smilga, “Braslas kroga” īpašniece Straupes pagastā: “Tā kā mūsu bizness ir krogs, mūsu pienākums ir gādāt, lai cilvēkiem nav jāizklaidējas klusumā. Tāpēc mēs maksājam pilno nodevu, kas ļauj mums klausīties gan ierakstus, gan arī radio. Cits jautājums ir, vai summa – 120 lati gadā, ko maksājam, – ir atbilstoša. Turklāt par katru dzīvās mūzikas izpildījumu mēs esam spiesti slēgt līgumu atsevišķi un maksāt papildus autortiesību atlīdzību. Šobrīd ir sajūta, ka mūs – mazos uzņēmējus – visādos veidos žņaudz. Tas ir nepatīkams slogs, bet nesamaksājot varam tikt sodīti un sabojāt kredītvēsturi. Savukārt to, ka nodeva ir jāmaksā arī par radio atskaņošanu sabiedriskajā transportā, es uzskatu par izsmieklu. Piemēram, “Latvijas radio 1″ mūziku atskaņo ļoti maz, tāpēc, ja cilvēks visu dienu klausās ziņas un dažādus raidījumus, prasīt no viņa maksāt autortiesību atlīdzību ir vienkārši negodīgi.”
Ilva Dārzniece, pārtikas veikala “Atvars” valdes locekle Rembates pagastā: “Kopš noteikta nodeva, mēs radio veikalā vairs neatskaņojam. Es to uzskatu par absurdu, jo cilvēks nāk uz veikalu vienkārši nopirkt maizi, viņu tas, vai veikalā skan mūzika vai ne, pilnīgi neinteresē. Man vairāk žēl tieši darbinieku, jo viņiem visa diena jāpavada klusumā un bez informācijas par to, kas notiek pasaulē. Es uzskatu, ka šādu autortiesību nodevu vajadzētu atcelt.”
Dita Katina, vairāku kafejnīcu un pārtikas veikaliņu īpašniece Kūku pagastā un Jēkabpilī: “Veikalos radio neatskaņojam, bet kafejnīcās gan – un maksājam autortiesību nodevas. Mēs ar mūziku nepelnām, tā mums skan vienkārši fonā. Ātrās ēdināšanas uzņēmumā klientam nav būtiska mūzika, kas skan, jo piesaistām klientus ar ēdināšanas pakalpojumiem, nevis radio. Klausoties radio, uzzinām visus svarīgos paziņojumus, piemēram, par to, ka no tuvējā Jēkabpils cietuma izmukuši ieslodzītie, arī par traģisko apšaudi pie spēļu zāles “Fēnikss” mūs nekavējoties informēja radio. Tā kā šāda prasība maksāt atlīdzību ir, tad to darām. Bet mēs šādu nodevu esamību neatbalstām un esam kategoriski pret to. Par mūzikas atskaņotāju esam samaksājuši, par elektrību arī, radiostacijas par dziesmu atskaņošanu arī vienreiz jau ir samaksājušas, tad kāpēc mums kaut kas vēl papildus būtu jāmaksā?”