Vai lavandu krūms ir jāapgriež? Kad to drīkst darīt? Skaidro audzētāja 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Lavandu krūms pa ziemu zem sniega izgāzies un kļuvis neglīts. Vai varu tagad to apgriezt? Cik zemu cirpt?” – jautā Marta Jūrmalā.
“Marta sākumā dārzā vēl nevajag rosīties, jo augiem ir miera periods,” skaidro lavandu audzētāja Ilze Ziediņa no audzētavas LavanDulla. Arī lavandu apgriešanai vēl nav īstais laiks, jo nevar zināt, kuri dzinumi ir pārziemojuši.
Apzina kļūdas
Ja lavandu krūms būtu pareizi cirpts, tagad tam vajadzētu izskatīties kā ezītim – apaļam un kompaktam. Taču, kā liecina pieredze, daudziem ir žēl lavandas apgriezt pietiekami zemu. Laikus neapgrieztie dzinumi pārkoksnējas, un tad krūmam atgūt kompaktu, zemu augumu būs grūti. Tieši šie garie dzinumi izgāžas.
Ja kaut ko vēlas darīt lavandas labā, tagad to var piesegt. Piemēram, ja pēkšņi uznāk kailsals, lavandas krūmam der uzbērt kūdru, lai dzinumos saglabātos dzīvība. Kad sāksies pavasaris, lieko kūdras kalniņu nogrābj.
Gaida pavasari
Auga apgriešanu atliek uz maiju, jūnija sākumu. Tad apgriež dzīvo un lapaino daļu, atstājot aptuveni 5 cm garu no tās vietas, kur sākas plikais un koksnainais stumbriņš. Nedrīkst apgriezt pārāk zemu, jo lavandas nav čaklas snaudošo pumpuru raisītājas.
Taču, ja dzinumi ziemā nosaluši un jaunus dzinumus neveido, vēl nevajag steigties augu izrakt, jo nereti mazi dzinumiņi nāk no saknēm, veidojas pie sakņu kakliņa. Tad gan nokaltušos var nogriezt un ļaut augt jaunajiem.
Nevajag lavandas stādīt pavasara puķu dobē, jo krūmiņi mostas pavēlu un līdz vasaras sākumam nekāda skaistuma no tiem nebūs.
Pareizi apcirptām lavandām jāizskatās kā ezīšiem.