Vai Latvijā varētu tikt samazināts promiļu slieksnis, ar kādu autovadītāji drīkst sēsties pie stūres? 83
Ar kādām promilēm šobrīd autovadītāji drīkst sēsties pie stūres un vai šis promiļu daudzums paredzamā nākotnē varētu mainīties?
Šobrīd Ceļu satiksmes likuma 28. pants nosaka, ka ir aizliegts vadīt transportlīdzekli, ja transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs ir lielāks par diviem gadiem, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles. To ir aizliegts darīt arī transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs nepārsniedz divus gadus, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles.
Tāpat likumā vadīšanas aizliegums noteikts arī transportlīdzekļa vadītājam, kas vada D1, D, D1E, DE, TRAM un TROL kategorijai atbilstošus transportlīdzekļus, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles, un velosipēda, elektroskrejriteņa vai mopēda vadītājam, kuram alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles.
Vai šie nosacījumi varētu mainīties, TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidrojusi VSIA “Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs” Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.
Dzirdēts runājam, ka varētu tikt samazināts promiļu slieksnis, ar kādu pieredzējuši šoferi varētu sēsties pie stūras.
Stirna atbild: “Par to arī bija diskutēts un arī Saeima sēdēs bija diskutēts par šo te limita samazināšanu, un es pilnībā piekrītu, ka vajadzētu samazināt līdz 0,2 visiem autovadītājiem.”
“Bet jautājums pacēlās par to, vai mums ir tik precīza aparatūra. Kamēr mums nebūs valstī nodrošināta šī te aparatūras precizitāte, mēs nevarēsim ieviest ne nulles promiles, varbūt 0,2 varēsim, bet šīs 0,2 promiles jau ir mūsu valstī ieviestas, tās ir jaunajiem autovadītājiem, līdz 2 gadiem, un arī profesionālajiem vadītājiem.”
“Droši vien, ka iesim soli tālāk arī uz priekšu, bet patreizējā momentā ir tikai Rīgā precīza aparatūra, kas nosaka šo te alkohola līmeni, tas ir gāzes hromatogrāfs. Rajonos šāda te iespēja nav un līdz ar to varētu būt ļoti daudz dažādi komflikti un krimināllietu ierosināšanas.”