Foto – Sandra Ruska

Vai Latvijā var izaudzēt sniegpulkstenīšu koku? 3

Vai sniegpulkstenīšu koks aug Latvijā? IEVA KULDĪGAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Tramps nomaina Ovālā kabineta galdu dažas dienas pēc tam, kad Īlona Maska dēls iemūžināts uz tā atstājam “dāvanu” 5
RAKSTA REDAKTORS
krāpnieki zina, kur meklēt cilvēkus ar vairākiem tūkstošiem kontā – vai banku dati kaut kur noplūst? Atbild eksperti
Trampa optimismam nav pamata: izlūkdienesti atklāj Putina patieso plānu. Kādas nelietības iecerējis Krievijas diktators?
Lasīt citas ziņas

Latvijā izplatīta ir Karolīnas un kalnieņu halēzija.

Karolīnas halēzija (Halesia carolina), kas ir neliels koks vai augsts krūms, nāk no Ziemeļamerikas. Augam ir skaisti, nokareni, balti, apmēram 1,5 cm diametra ziedu zvaniņi ar dzeltenu viduci. Tie atgādina sniegpulkstenītes. Zied maijā pirms lapu plaukšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nacionālā botāniskā dārza pētniece Dzintra Knape stāsta, ka vairāk nekā 35 gadus vecu, 6–7 m augstu, ziedošu halēziju pavasarī iespējams apskatīt botāniskā dārza kolekcijā. Kokam ir zaļas, vienkāršas olveida līdz eliptiskas lapas, kas rudenī krāsojas spilgti dzeltenas. Interesanti un dekoratīvi ir arī spārnainie augļi, kas pēc ienākšanās ilgi karājas zaros. Sēklu ir daudz, taču mūsu klimata apstākļos tās nenogatavojas (nav dīgstošas). Halēzijai ir mīksta koksne un ļoti trausli zari, atklātā vietā stiprā vējā koks diemžēl var lūzt arī pie pamatnes. Tomēr tas atjaunojas ar atvasēm.

Kalnieņu halēzija (Halesia carolina var. monticola) sasniedz 3–4 m augstumu. Tai ir nedaudz lielākas lapas un 2–3 cm gari, balti ziedi ar viegli sārtiem ziedlapiņu galiem. Rucavas arborētumā pirms 14 gadiem iestādītas trīs kalnieņu halēzijas – tās izaudzētas no sēklām, kas savulaik saņemtas no Bonnas dendrologiem.

Foto – Sandra Ruska

Halēzijas ieteicams audzēt saulainā vai nedaudz apēnotā, no stipriem vējiem aizsargātā vietā. Vēlama labi drenēta, auglīga, viegli mitra, ar kompostu un kūdru bagātināta augsne, kam ir skāba reakcija. Augi ir jutīgi pret sausumu, slikti sagatavotu, sablīvētu augsni, sārmainu reakciju, lielu noēnojumu. Sniegpulkstenīšu koki veido plašu vainagu ar trausliem zariem, tāpēc vairāk piemēroti lieliem dārziem, nevis pilsētu apstādījumiem.

Pavairojot ar sēklām, tām nepieciešama stratifikācija. Vispirms sēklas vienu mēnesi stratificē +20…+25 °C, bet pēc tam četrus mēnešus 0…+5 °C temperatūrā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.