Vai Latvijā lieto zāles pret Covid-19? Ārste izceļ, kā atšķiras kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad 50
Kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad – kā tā atšķiras?
“Diezgan izteikti. Pandēmijas sākumā bija dažādi medikamenti, kas sākotnēji šķita efektīvi, mēs tos izmēģinājām, bet pētījumi pierādīja pretējo, tos vairs nelietojam,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbild Ieva Tolmane, LIC Covid-19 pacientu ārstniecības nodaļas vadītāja.
Sākumā uzsvars bija uz antibakteriālu terapiju. “Mēs diezgan daudziem pacientiem devām antibiotikas, bet jāatceras, ka tas ir vīruss, un šodien zināms, ka baktēriju komplikācijas pievienojas vien dažiem procentiem, mazāk kā 10 procentiem no slimnieku, tāpēc šobrīd normālā nodaļā mēs vismaz 90% ārstējam bez antibiotikām, jo tā ir vīrusa infekcija,” viņa stāsta.
Salīdzinot ar pirmo pandēmijas vilni, ir pieejams pretvīrusa līdzeklis, dažādi plazmas filtri, antivielu kokteilis, bet esot jāatceras, ka neviena no šīm ārstēšanas metodēm neesot brīnumlīdzeklis pret kovidu.
Vai mūsu slimnīcās izmanto kādas no trim ES apstiprinātajām zālēm?
“Mums zāles ir pieejamas, izvēlamies tās atkarībā no indikācijām, jo katrs pacients individuāls, visbiežāk pacientiem ir blakus slimības, medikamenti, ko viņi jau lieto, imunitātes problēmas, līdz ar to katram cilvēkam piemeklējam speciāli atbilstošāko medikamentu, ko lietot,” Tolmane atbild.
Ārstniecība Latvijā esot tāda pati kā citur Eiropā.
LIC Covid-19 pacientu ārstniecības nodaļas vadītāja arī atklāj, ka nepieciešamās zāles kovida ārstēšanai iepirktas vairumā un pagaidām pietiek.