Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: AFP/SCANPIX

Vai Latvijā ir reģistrēts bīstamais “Oropouche” vīruss? Komentē SPKC eksperti 0

Latvijā “Oropouche” vīruss šobrīd nav reģistrēts, norāda Slimību un profilakses kontroles centrā (SPKC).

Reklāma
Reklāma
“Šis ir skaudrs mirklis ne tikai Jāņa aiziešanas dēļ” – Timmas mamma Ausma lūdz sabiedrības atbalstu
Krimināls
Bērni ir pārbijušies! Smiltenes tehnikuma struktūrvienībā aiz vecās sardzes būdas atrod divus audzēkņus. Viens miris, otrs bezsamaņā
Kokteilis
Personības TESTS. Kurš, tavuprāt, attēlā ir visdumjākais? Izvēlies un uzzini, ko tas par tevi atklāj 6
Lasīt citas ziņas

“Oropouche” ir zoonotiska slimība, kuru izraisa vīruss. Eiropas Savienības (ES) valstīs no 2024.gada jūnija līdz jūlijam pirmo reizi tika ziņots par ievestiem “Oropouche” vīrusa slimības gadījumiem, kas saistīti ar ceļošanu uz Kubu vai Brazīliju.

Vīruss starp cilvēkiem izplatās galvenokārt inficētu knišļu kodumu rezultātā, to izplatīt var arī odu sugas. Galvenais pārnesējs knislis “Culicoides paraensis” ir plaši izplatīts Amerikā, bet nav sastopams Eiropā. Līdz šim trūkst pierādījumu par to, vai Eiropas knišļu vai odu sugas varētu pārnēsāt vīrusu, norāda SPKC.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrā (ECDC) uzskata, ka vīrusa iedarbības risks uz cilvēkiem Eiropas ekonomiskajā zonā tiek uzskatīts par ļoti zemu, tai skaitā Latvijā, neskatoties uz iespējamu turpmāku šīs slimības gadījumu ievešanu, jo kontinentālajā Eiropā nav kompetentu pārnēsātāju.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) informē, ka vīruss ir sastopams galvenokārt Dienvidamerikā un Karību jūras reģionā. Šogad tika ziņots par saslimšanas gadījumu pieaugumu tā izplatības vietās tai skaitā no apgabaliem reģionā, kur tas iepriekš nebija konstatēts. Par lokāli pārnēsātu šī vīrusa slimību tika ziņots septiņās Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīs: Brazīlijā, Bolīvijā, Kolumbijā, Kubā, Gajānā, Peru un Dominikānas Republikā.

SPKC skaidro, ka šī vīrusa slimība var izpausties kā akūts drudzis ar galvassāpēm, sliktu dūšu, vemšanu, muskuļu un locītavu sāpēm, dažkārt ar smagākām simptomiem. Atveseļošanās prognoze ir laba, un letāls iznākums ir ārkārtīgi reti.

Slimības ārstēšanai nav vakcīnu vai specifisku zāļu, norāda SPKC.

Tieša, horizontāla vīrusa pārnese no cilvēka uz cilvēku līdz šim nav dokumentēta, skaidro speciālisti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.