Vai latvietim der olīveļļa? 0
“Lasīju par Vidusjūras diētu, kurā daudz izmanto olīveļļu. To ieteica arī ģimenes ārsts, jo man ir problēmas ar sirds veselību. Lasīju, ka eļļa šajā diētā netiek žēlota, ne ēdienu gatavojot, ne ēdienreizēs. Pat maizi ēd ar eļļu! Man gan labāk garšo pašmāju sviests, ko pērku tirgū. Vai tiešām latvietim tik laba ir eļļa, kas izgatavota no mums svešajām olīvām? Kā rīkoties, ja gribu darīt labu savai sirdij, bet vēlos palikt latvietis?”
Kardioloģe Iveta Mintāle nedaudz ironiski vaicā pretī: bet kāpēc tad latvietis dzer melno tēju un kafiju, ēd apelsīnus un banānus, kas arī nav Latvijas produkti? Arī kartupeļus un tomātus savulaik ieveda no Dienvidamerikas – vēsturiski tie pie mums nav auguši.
“Ja salīdzina sviestu un olīveļļu, der zināt, ka sviestā ir piesātinātās, bet olīveļļā – mononepiesātinātās taukskābes, kas organismam ir ļoti nepieciešamas, līdz ar to atšķirības abu produktu uzturvērtībā ir lielas. Olīveļļas pozitīvais efekts uz sirds un asinsvadu veselību, kā arī iekaisīgām hroniskām slimībām ir neapšaubāmi pierādīts!” uzsver daktere.
Lūk, fakts no kādas nesenas zinātniskas publikācijas. Skotijā (un tā nav dienvidos, bet gana tālu ziemeļos, salīdzinot ar Latviju!) veiktā pētījumā, kurā iesaistīti seniori virs 75 gadiem, pierādīts, ka smadzeņu funkcija ilgāk saglabājas tiem cilvēkiem, kuri ikdienā ievēro Vidusjūras diētas principus, tostarp lielos daudzumos lieto olīveļļu.
Jāpiebilst, ka Vidusjūras diēta ietver lielu daudzumu dārzeņu un augļu, pilngraudu produktus, riekstus un sēklas, kartupeļus, pākšaugus, auksti spiestu jeb extra virgin olīveļļu, piena produktus ar dabiski zemu tauku saturu, zivis vismaz divreiz nedēļā, mazliet gaļas pāris reižu nedēļā, kā arī daudz garšaugu, bet maz sāls.