Ierušina zem krūma un aizmirst. Kā vislabāk ieaudzēt lakšus jeb meža ķiplokus? 0
“Nopirku meža ķiploku – lakšu sēklas. Vai ir kāda pieredze, kā tie aug? Kur sēt vai audzēt dēstus?” vaicā Aldis Valmierā.
Nav jāauklējas
“Lakšus var labi ieaudzēt gan ar sēklām, gan stādiem,” skaidro stādaudzētāja un dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska. Maruta joko, ka lakši jāsēj tā – ierušina sēklas zem kāda krūma un aizmirst. Vismaz viņas praksē šī metode labi darbojas. Kad sētie laksīši saaug, tos var pārstādīt.
Lakši labi iederas tā sauktajos meža tipa dārzos vai dārza daļās. Tie ir gan gardi maltītē, gan skaisti izskatās ziedēšanas laikā. Arī lapas agri veido jauki zaļu audzīti.
Meža ķiploki jeb lakši labi aug ēnā un pusēnā, kur tiem būtu pamežam līdzīgi apstākļi – tādā tie aug arī dabā. Tiem patīk mitras vietas, tāpēc sausuma periodos tos palaista. Augsne vēlama labi aerēta, irdena, kā mežā.
Vasaras otrajā pusē lakšu virszemes daļas nokrīt un paliek tukša vieta. Tādēļ labi kompanjoni ir tie augi, kam pavasarī lapu nav, bet vēlāk dos augam vajadzīgo paēnu un nomaskēs tukšo vietu.
Piemēram, tie labi augs rabarberu cera tuvumā. Rabarberu lielās lapas arī pasargās no nezāļu ieaugšanas cerā. Lakši iederas pat daiļdārzā, piemēram, zem forsītiju krūma. Jo lielāks cers saaugs, jo mazāk pūļu tas prasīs.
Ja lakšiem ļauj noziedēt, tie labi sasējas paši. Tāpēc augsni ap ceru ravē uzmanīgi. Tomēr visātrāk lakšus pavairot ar stādiņu. Stādus var nopirkt stādaudzētavās vai sarunāt no kāda paziņas dārza.
Dažkārt arī dāzkopības preču veikalos var iegādāties meža ķiploku sīpoliņus. Lakšu lapiņas ir līdzīgas indīgajām kreimenīšu lapām, tāpēc augu nezinātājam jāuzmanās tos raut, piemēram, vecos parkos.
Meža ķiploki ir ierakstīti Latvijas Sarkanajā grāmatā, tāpēc savvaļā tos plūkt vai rakt ir aizliegts.