Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Alex Stemmer/SHUTTERSTOCK

Meža īpašniekiem! Laiks atjaunot meža inventarizāciju 0

Likumā noteikts, ka meža īpašniekam ir pienākums vismaz reizi divdesmit gados atjaunot meža inventarizācijas jeb taksācijas plānu. Par to, kā rīkoties, ja inventarizācijas termiņš tuvojas beigām, skaidro Valsts meža dienesta (VMD) Meža resursu pārvaldības departamenta direktora vietnieks Normunds Knēts.

Reklāma
Reklāma

Kāds ir inventarizācijas termiņš

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Meža inventarizācijas derīguma termiņu nosaka valsts normatīvi, proti, Meža likums paredz, ka meža inventarizācijām, kas veiktas pēc 2000. gada 17. marta (gan pirmreizējām, gan atkārtotām), derīguma termiņš ir 20 gadu.

Normunds Knēts skaidro, ka pirms 20 gadiem veiktajām meža inventarizācijām derīguma termiņš ir pagarināts līdz šā gada 31. decembrim neatkarīgi no datuma, kurā inventarizācijas lieta reģistrēta. Tātad, ja inventarizācija notikusi 2000. gadā, tā ir aktuāla līdz šā gada beigām. Līdz attiecīgā gada beigām pagarināti arī nākamajos gados veikto inventarizāciju termiņi. Šāda prakse VMD pieņemta, lai inventarizācijas datu administrēšana noritētu veiksmīgāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Inventarizācijas galvenais mērķis ir iegūt informāciju par mežu. Iespējams, ka šo 20 gadu laikā mežu skārušas vētras, lūzuši koki, mežu postījis ugunsgrēks, stādīts jauns mežs vai veikta cirte, līdz ar to informācija ir būtiski mainījusies jau agrāk, nekā beidzies inventarizācijas termiņš. Tāpēc būtu svarīgi raudzīties ne vien uz likumā noteikto termiņu, bet reālo situāciju mežā.

Noteikumi paredz inventarizācijas maksimālo termiņu, taču nav ierobežojumu, kas aizliegtu veikt inventarizāciju agrāk. Vajadzības gadījumā to var darīt atkārtoti kaut vai katru gadu.

Kā atjaunot inventarizāciju

Ja meža inventarizācijas termiņš jau beidzies vai tuvojas beigām, meža īpašniekam jāuzmeklē sertificēts meža inventarizācijas veicējs (taksators). Meža inventarizāciju ir tiesīgas veikt tikai sertificētas personas. Vispraktiskāk sertificētu taksatoru meklēt tajā reģionā, kur atrodas mežs, jo tā varēs aiztaupīt transporta izmaksas. Tas, cik ilgā laikā notiks inventarizācijas atjaunošana, atkarīgs no taksatora noslogotības. Vispirms taksators dosies uz mežu, to izstaigās un apskatīs dabā.

Pēcāk tiks sagatavoti atjaunotā inventarizācijas plāna dokumenti. Tas var aizņemt laiku aptuveni līdz vienam mēnesim. Inventarizācijas plāna sagatavošana ilgāku laiku varētu prasīt, ja mežs atrodas specifiskā teritorijā, piemēram, Gaujas nacionālā parka teritorijā, kur dažādās zonās var tikt pieprasīti specifiski dokumenti un eksperti dodas uz mežu tikai vasarās jeb meža veģetācijas periodā.

Par inventarizācijas neatjaunošanu likumdošanā paredzēti sodi – fiziskajām personām, sākot no 50 eiro. Praksē to piemēro reti, piemēram, gadījumos, ja īpašnieks inventarizāciju nav veicis ne reizi.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc nepieciešama meža inventarizācija

Derīga meža inventarizācija ir viens no priekšnoteikumiem, lai veiktu plānotu koku ciršanu mežā. Tāpat tā būs nepieciešama, lai veiktu atmežošanu, lai saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto pretendētu uz valsts un Eiropas Savienības finansējumu vai līdzfinansējumu meža nozares atbalsta pasākumu realizācijā, kā arī pēc derīgas meža inventarizācijas datiem meža īpašnieks var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaides par īpašumā esošajām jaunaudzēm un saimnieciskās darbības aprobežojumiem.

Tomēr meža inventarizācijai ir vairāki mērķi, un tie skar ne tikai pašu meža īpašnieku – šo informāciju būtiski zināt arī vairākām valsts institūcijām.

• Tā nepieciešama, lai meža īpašnieks spētu plānot saimniecisko darbību mežā. Veicot inventarizāciju, mežs tiek sadalīts nogabalos. Inventarizācijas plānā tiks norādīta informācija, kādas koku sugas aug mežā, kādi augšanas apstākļi sastopami konkrētajā īpašumā, kā arī ziņas par mežam piegulošajiem purviem un citiem meža infrastruktūras objektiem. Meža inventarizācija uzrāda arī to, cik kubikmetru koksnes būs iespējams iegūt no meža, ja plānota cirte.

• Aktuāls inventarizācijas plāns nepieciešams dažādām valsts institūcijām, piemēram, pašvaldībām, saistībā ar būvniecības un teritorijas attīstības plānošanu, meža īpašumu nodokļu aprēķināšanā.

• Kā plānošanas elements ar mežu tieši nesaistītos procesos. Piemēram, gadījumā, ja izcēlies meža ugunsgrēks, lai glābšanas dienesti varētu rīkoties operatīvi, nepieciešamas ziņas par meža infrastruktūru: meža ceļiem, grāvjiem un citām ūdens ņemšanas vietām. Aktuāls meža infrastruktūras plāns būs aktuāls arī gadījumos, ja mežus apsēduši kaitēkļi.

UZZIŅA

• Meža likums paredz, ka meža īpašnieks savā mežā nodrošina pirmreizēju meža inventarizāciju un tās datus iesniedz VMD, kā arī vismaz reizi 20 gados un normatīvajos aktos noteiktajos citos gadījumos veic atkārtotu meža inventarizāciju.

• Par pirmreizēju meža inventarizāciju uzskatāma zemes vienības meža inventarizācija, kura Meža valsts reģistrā pievienota pirmo reizi un kuras reģistrācija uzskatāma par atskaites punktu turpmākai inventarizācijas periodiskuma uzskaitei. Pēc tās derīguma termiņa beigām veicama atkārtota meža inventarizācija.

• Atkārtota meža inventarizācija, pirms inventarizācijas derīguma beigām veicama, ja tiek izgatavots jauns zemes vienības zemes robežu un situācijas plāns un zemes vienībā tiek apvienota vai sadalīta meža zeme, kā arī ja pārtraukta dzīvnieku turēšana iežogotā meža platībā.

Sertificēto meža inventarizācijas veicēju saraksts pieejams SIA SILVASERT interneta vietnē: http://silvasert.lv/lv/, kā arī Latvijas Koksnes kvalitātes ekspertu savienības Sertifikācijas biroja interneta vietnē: http://www.lkkes.lv/, kā arī VMD interneta vietnē, sadaļā Meža inventarizācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.