Vai kurmju atbaidītājs var kaitēt sunim? 0
Vīrs nopirka kurmju atbaidītāju ar saules baterijām, kas rada seismiskas svārstības. Pārdevēji solīja, ka zemē iespraužamā ierīce, kas atgādina lielu naglu, ir absolūti nekaitīga cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Bet pie ķēdes piesietais Džeris pārgrieztām acīm burtiski rāvās nost no šī kurmju atbaidītāja un nācās viņu pārsiet uz otru dārza stūri. Vai šī ierīce ir tik nekaitīga, kā reklamēts? Ināra Stopiņu novadā
Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes profesore, mazo zīdītāju un dzīvnieku uzvedības pētniece Tatjana Zorenko atzīst, ka kurmji ar visu savu mazo, bet spēcīgo ķermeni ļoti jutīgi uztver jebkuru vibrāciju, un tā šiem dzīvniekiem var nepatikt. Taču neviena šāda ierīce nevar būt kaitīga tikai kurmjiem, bet neietekmēt pārējos dzīvniekus – vai tas liels vai mazs.
Zoopsiholoģe Inga Cerbule domā, ka Ināras ģimene rīkojās ļoti pareizi, suni no ierīces pārsienot tālāk un respektējot dzīvnieka izjūtas. “Viņš juta kaut ko svešu, baidījās no ierīces, sunim tā nepatika arī tad, ja tā bija viņam pilnīgi nekaitīga. Diemžēl par suņa reakciju uz seismiskām svārstībām man nav informācijas,” saka I. Cerbule.
Kā zināms, 2004. gada septembrī Kaļiņingradā notikušās nelielās zemestrīces atskaņas daudzos cilvēkos Latvijā raisīja pat fizisku nelabumu un galvas reiboņus.
Vai mūsu organismam gluži nekaitīgas ir šīs it kā nemanāmās mākslīgās zemestrīcītes? Taču dzīvnieki daudzas parādības uztver vēl jūtīgāk. Tā suņa oža, piemēram, ir apmēram 44 reizes spēcīgāka par mūsējo, raksta Stenlijs Korens grāmatā “Kā saprasties ar suni”.
T. Zorenko aicina pārāk neļaunoties uz kurmi arī tad, ja tas sadomājis rakt nevietā, jo tas atzīstams par vērtīgu dzīvnieku, kas bagātina un uzlabo augsni, ar saviem rakumiem virspusē izraušot apakšējos slāņus, kuros ir vērtīgi minerāli un citas vielas.