Vai Krievija plāno “pārzīmēt” robežas Baltijas jūrā? Skaidro eksperts 39
Krievijas varas iestādes ir nolēmušas mainīt valsts jūras robežas Baltijas jūrā. Pašreizējās ģeogrāfiskās koordinātas ir noteiktas 1985.gadā, un projekta autori apgalvo, ka tās “nepilnīgi atbilst mūsdienu ģeogrāfiskajai situācijai”. Vai tas tā tiešām ir, TV24 raidījumā “Globuss” skaidro ģeoloģijas doktors, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Aivars Markots.
Viņš atgādina, ka kāds esot teicis: “Iedodiet man atbalsta punktu un es pacelšu zemeslodi!Ģeodēzisti varētu teikt – uztaisīsim atbalsta punktus un kārtīgi samērīsim zemeslodi.”
Markots uzsver, ka atbalsta punkti ir vajadzīgi gan mērniekiem, gan arī gar robežām. Tie tur ir sprausti dažādos laikos.
“Mums ir nosprausti punkti, kā tas ir katram zemes īpašniekam – kad viņam ir kupicas, tad ir skaidrs, kur iet viņa robeža. Jautājums kādās koordinātu sistēmās mēs mēram – kura laika uzmērījumi, kas ir mūsu atskaites sistēma un, protams, atskaites sistēma jeb cipari, kas raksturo koordinātes. Tie cipari var mainīties, bet tāpēc nevajadzētu mainīties punktiem,” ģeoloģijas doktors skaidroja.
Jau vēstīts, ka Krievijas varas iestādes ir nolēmušas vienpusējā kārtā mainīt valsts jūras robežas ar Lietuvu un Somiju Baltijas jūrā, liecina valdības lēmuma projekts, kas publicēts juridisko aktu portālā.
Krievijas valdība ir nolēmusi uz Somijas robežas koriģēt koordinātas Jahi, Sommersas, Hoglandes, Rodšēras, Mazās Tjutersas, Vigrundas salu zonā, kā arī pie Narvas upes ziemeļu ieejas zemesraga, teikts lēmuma projekta pielikumā.
Uz Lietuvas robežas ir plānots pārskatīt Kuršu jomas zonu, Taranas zemesraga un uz dienvidiem no tā esoša zemesraga rajonus, kā arī Vislas strēles zonu.
Pašreizējās ģeogrāfiskās koordinātas ir noteiktas ar PSRS Ministru padomes 1985.gada lēmumu, un projekta autori apgalvo, ka tās “nepilnīgi atbilst mūsdienu ģeogrāfiskajai situācijai”. Tajās punkti tikuši fiksēti “pēc maza mēroga jūras navigācijas kartēm”, kuras pamatotas ar 20.gadsimta vidus darbiem, bet tas “neļauj noteikt iekšējo jūras ūdeņu ārējo robežu”, teikts dokumentā.
Krievijas Aizsardzības ministrija ierosina daļēji “atzīt par spēkā neesošu” minētā PSRS Ministru padomes lēmuma sadaļu “Baltijas jūra”.
Dokuments par jūras robežu pārskatīšanu, kuru vēl nav oficiāli komentējušas Somijas un Lietuvas ārlietu ministrijas, ir nodots sabiedriskai apspriešanai praktiski vienlaicīgi ar taktisko kodolieroču pielietošanas mācību sākumu. Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka šīs mācības sākušās Dienvidu kara apgabalā un tajās ir iesaistīti raķešu kompleksi “Iskander” un ar raķetēm “Kinžal” bruņota aviācija. Šo mācību mērķis esot sagatavot armijas personālsastāvu nestratēģisko kodolieroču pielietošanai, kā arī atbildēt “uz atsevišķu Rietumu amatpersonu provokatīviem paziņojumiem un draudiem”, paziņoja Aizsardzības ministrijas preses dienests.