Kurš un cik maksās par slimības lapām? Saeimas deputāts par uzņēmēju piedāvāto modeli 44
Darba devēji gribētu maksāt tikai par piecām darbinieka slimošanas dienām, nevis astoņām dienām kā tas bijis līdz šim. Vai slimību lapas apmaksas modelis būtu jāmaina? TV24 raidījumā “Ziņu top” skaidro Saeimas sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs (ZZS) Andris Bērziņš.
Viņš pastāsta, ka Saeimas komisijā šis jautājums ir skatīts un komisija nepiekrīt modelim, ko piedāvā uzņēmēji.
“Mēs piekrītam pašreizējam modelim. Uzņēmēju piedāvātajam modelim nepiekrīt arī Labklājības ministrija un daudzi citi, jo tas pie esošās situācijas būs diezgan nopietns trieciens pa strādājošiem cilvēkiem,” deputāts akcentē.
Viņš gan saprotot arī uzņēmējus, kuri apgalvo, ka slimības lapas nereti tiek izmantotas negodprātīgi: “Mums ir visādi cilvēki.”
Tomēr Bērziņš uzsver, ka mums ir tendence skatīties tikai uz slikto pusi, jo ir cilvēki, kuriem tā ir nepieciešamība veselības stāvokļa dēļ.
Viņš vēlreiz uzsver, ka komisija neatbalsta jauno modeli, atzīstot, ka, protams, var par to diskutēt, bet, viņaprāt, šis nav īstais laiks, lai diskutētu par šo jautājumu.
Jau vēstīts, ka, turpinoties diskusijām par darbnespējas lapu apmaksas izmaiņām, Ekonomikas ministrija (EM) rosina samazināt darbnespējas lapu kompensācijas, turklāt šādai diskusijai ir gatava arī Labklājības ministrija (LM).
Kā aģentūru LETA informēja LM valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite, ministrija, līdzīgi kā sociālie partneri, ir saņēmusi EM apkopojumu par iespējamām izmaiņām darbnespējas lapu apmaksas regulējumā. LM uzsver, ka tas ir diskusiju dokuments, nevis priekšlikums, par ko būtu panākta vienošanās.
Patlaban darbiniekiem pirmā darbnespējas diena netiek apmaksāta, otro un trešo dienu darba devējs apmaksā ne mazāk kā 75% apmērā no ienākumiem, bet no ceturtās līdz devītajai dienai – ne mazāk kā 80% apmērā. Ja slimošana turpinās, pabalsta izmaksu pārņem valsts.
EM rosina, ka pirmo dienu tāpat kā līdz šim neapmaksātu, bet otrajā un trešajā dienā darbiniekiem izmaksātu 60% no algas. No ceturtās līdz astotajai dienai izmaksātu 70% no algas, bet no devītās dienas – 75%.
Vienlaikus LM izvērtējusi citu valstu pieredzi darbnespējas lapu apmaksas kārtībā, secinot, ka lielā daļā valstu kompensācija, ko nodrošina darba devējs pirmajās darbnespējas dienās, ir zemāka. LM ir gatava sarunām par tā saucamās slimības naudas, ko izmaksā darba devējs pirmajās deviņās dienās, pārskatīšanu.
Jakaite norādīja, ka kompensācija 60% apmērā no algas būtu zemākā robeža no slimības otrās līdz trešajai dienai. Savukārt no ceturtās līdz devītajai dienai zemākā robeža varētu būt 70%. Minētās robežas ir diskusiju objekts, par ko jāpanāk vienošanās. LM nav gatava vēl lielākai kompensācijas mazināšanai.