Jaunzeme turpina darbu VID ģenerāldirektores amatā. Par ko īsti bija tracis? 62
Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ieva Jaunzeme turpinās darbu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores amatā. Tā viņnedēļ izlēmis jaunais finanšu ministrs Arvils Ašeradens. Līdz ar to vismaz pagaidām ir aizvērts priekškars kopš pagājušā gada 15. septembra Jāņa Reira režijā izspēlētajam absurda teātrim jeb pret Ievu Jaunzemi ierosinātās disciplinārlietas izmeklēšanai, kas bija ilgusi teju četrus mēnešus un kas galu galā beidzās ar jaunā ministra aizrādījumu par vecā ministra doto uzdevumu nepildīšanu.
Velns nav tik melns…
Kas tad bija šie neizpildītie uzdevumi, par ko VID ģenerāldirektorei draudēja atstādināšana? Ieva Jaunzeme stāsta, ka viņai pārmesta VID darbinieku rotācijas plāna savlaicīga nepildīšana un TV raidījumā “Rīta panorāma” teiktais, ka muitā darbinieku pārcelšana citos amatos pašlaik nav iespējama tāpēc, ka jāievieš pret Krieviju vērstās starptautiskās sankcijas.
Šiem pārmetumiem gan nav saistības ar pērn Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aizturētajām un apcietinātajām VID Nodokļu un muitas policijas amatpersonām, kuras tur aizdomās par mēģinājumu izspiest 100 000 eiro kukuli no kokrūpniecības uzņēmuma “Stiga RM” īpašnieka Andra Ramoliņa.
Arī toreizējā finanšu ministra Jāņa Reira rakstiskajā lēmumā iemesls Ievas Jaunzemes atstādināšanai bija norādīts nevis šo VID darbinieku aizturēšana, bet vien “pamatotas šaubas, vai ir iespējams paļauties uz to, ka turpmāk finanšu ministra Ievai Jaunzemei kā Valsts ieņēmumu dienesta vadītājai uzdotie uzdevumi tiks pildīti godprātīgi un savlaicīgi”. “Man ir liels gandarījums par Ašeradena kunga lēmumu un par to, ka šī lieta beidzot ir izbeigta,” saka Ieva Jaunzeme.
“Ja amatpersona, pildot savus amata pienākumus, ir kaut ko pārkāpusi, ko var pamatot ar dokumentiem, tad par to patiešām jāsaņem sods. Bet pagājušā gada septembrī, iepazīstoties ar atstādināšanas rīkojumu, nekāda pamatojuma tam nebija. Arī pagājušā gada 2. decembrī finanšu ministram iesniegtajā disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumā bija rakstīts, ka darbinieku rotācijas plāna nepildīšanai nav saistības ar VID darbinieku aizturēšanu par kukuļa izspiešanas mēģinājumu un citām noziedzīgām darbībām.”
Kaut arī šis atzinums, visticamāk, bija pieejams Jānim Reiram, tas tomēr nekavēja viņu vēl 8. decembrī censties izdabūt cauri Ministru kabinetam lēmumu par Ievas Jaunzemes pārcelšanu uz nenoteiktu laiku Finanšu ministrijas Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta direktores amatā, nonākot pretrunā ar paša “pamatotajām šaubām” par viņas godprātību.
Cer uz sekmīgāku sadarbību
Jautāta, kā tagad jūtas darbā atjaunotā ģenerāldirektore, Ieva Jaunzeme atbild, ka pašlaik jūtoties daudz labāk nekā pērn. Pašlaik viņa gan vēl esot ārstu uzraudzībā. Bet cer atgriezties darbā jau šomēnes.
Ieva Jaunzeme pauž pārliecību, ka sadarbība ar jauno finanšu ministru viņai noteikti būs sekmīgāka nekā ar Jāni Reiru, kurš tagad vada Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju.
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens publiski paudis, ka galvenais VID ģenerāldirektores uzdevums būs atjaunot iestādes reputāciju, kas saļodzījusies pērn aizturēto un apcietināto VID darbinieku dēļ. Pēc viņa teiktā, VID jānostiprina iestādes iekšējās kontroles sistēmas, lai novērstu VID amatpersonu pārkāpumus. Tāpat jāpanāk, lai turpmāk nav iespējami pasūtījuma auditi vai safabricēti kriminālprocesi.
Nav viennozīmīga atbalsta
Tomēr, iespējams, ka Jaunzemes lietā tik drīza nobeiguma vēl nebūs. Šonedēļ Saeimas viens no trim valdību veidojošajiem politiskajiem partneriem – “Apvienotais saraksts” – jau paguvis apšaubīt finanšu ministra Ašeradena lēmumu par viņas atjaunošanu amatā. Paziņodami par norobežošanos no šī lēmuma, “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas deputāti gribētu dzirdēt finanšu ministra paskaidrojumus, kā VID Jaunzemes vadībā plāno strādāt turpmāk.
Saeimas “Apvienotā saraksta” deputātu frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars teic, ka iemesli, kāpēc deputātiem radušās šaubas, esot vairāki. Pirmkārt, VID esot par maz izdarījis ēnu ekonomikas ierobežošanā. Otrkārt, VID darbinieku aizturēšana naudas izspiešanas mēģinājumā no uzņēmēja Ramoliņa neesot vienīgais skandāls. Tādi esot piedzīvoti arī agrāk, kas liecinot par nopietnām problēmām VID darbā.
Tā kā šonedēļ finanšu ministrs ir komandējumā Briselē, saruna par VID tikšot turpināta nākamnedēļ.