Vai karstais punkts – Baltkrievijas robeža – pamazām atdziest? 23
Ziņas par notikumiem uz Baltkrievijas robežas pēdējā laikā nedaudz aprimušas. Vai varam teikt, ka karstais punkts pamazām atdziest?
“Tagad izskatās, ka mazliet sasalusi šī te robeža ir, un, protams, ka šie klimata apstākļi arī, es neizslēdzu, ka spēlē zināmu lomu, jo uzturēties uz robežas un mēģināt naktī iet pāri robežai šādā aukstumā – tam ir savi izaicinājumi un tas jau it kā tika prognozēts,” TV24 raidījumā “Dienas personība” komentāru sniedza Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors, Rīgas Stradiņa universitātes profesors.
Viņš uzskata, ka Lukašenko arī daļēji panāca savu ieguvumu no sarunas ar Merkeli:
“Šī saruna ar Merkeli ir pietiekoši simboliska par to, ka “jā, nu, redziet, es ne tikai runāju ar Putinu, bet netiešā veidā arī es, pašpasludinātais prezidents, tomēr tieku uzklausīts arī Eiropas, teiksim, galvenajā galvaspilsētā vai sarunā ar galveno Eiropas līderi”.”
Tomēr nav izslēdzams, ka šī hibrīdaktivitāte vienā vai otrā formā uz robežas atgriežas.
“Ir pilnīgi skaidrs, ka tas, ko arī Lukašenko sataustīja un arī Krievija sataustīja, ka šī robeža ir ievainojama un pietiekoši sensitīva un jūtīga arī politiski priekš pašas Eiropas. Un beigu beigās jau dēļ šīs robežas viņš panāca to, ko daļēji viņam gribējās – ka ar viņu sāk sarunāties,” spriež Sprūds.
Paši poļi saka, ka, lai gan šobrīd viņi neredz tās lielās masas, tomēr individuālās, nelielās grupas joprojām turpina darboties, mēģinot pāriet robežu.