Foto – Timurs Subhankulovs

Vai Kārlis Vērdiņš jūtas kā klasiķis? 2

Dzejnieks Kārlis Vērdiņš tikko saņēma Latvijas Literatūras gada balvu par 2015. gada labāko dzejas darbu – krājumu “Pieaugušie” (apgāds “Neputns”).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vaicāts, vai arī pats gados vēl jaunais dzejnieks tagad jūtas kā iegājis “nopietno” pieaugušo cilvēku kategorijā, kā arī, kā nu būs ar dzeju – vai ir pazīmes, ka taps vismaz tie pieci vai septiņi dzejoļi, ko viņš mēdz gadā uzrakstīt –, Kārlis Vērdiņš atbild: “Jo vairāk pieaugu, jo vairāk pieaugušo dzīve ņem savu tiesu, jo mazāk dzejoļu top. Kaut kā dīvaini: jo labāk kaut ko pazīsti, jo mazāk gribas to apdzejot. Es uzrakstīju dzejoli “Parīze”, kad vēl nebiju tur bijis, un tagad, kad esmu Parīzi redzējis, man nemaz tik ļoti to negribas apdzejot, jo patiesībā nekā īpaši poētiska vai apdzejojama tur nav. Es uzrakstīju tikai vienu dzejoli par to, kā uz katra stūra pārdod Eifeļtorņa suvenīrus. Jo vairāk iepazīsti dzīvi, pasauli, jo mazāk esi tāds gaisīgs jauneklis, kam patīk plivināties pa gaisu, rakstīt dzejoļus un fantazēt. Nezinu, kā to sajūtu var uzturēt, tā pieaugušo dzīve ir daudz piezemētāka, pragmatiskāka. Un otrs – es ļoti izbaudu pētniecības procesu, var pat teikt, ka pētniecība šobrīd man tikpat svarīga kā rakstīšana, es tādā veidā izpaužos radoši.”

Uz jautājumu, vai būtu gatavs pievērsties arī prozai, K. Vērdiņš atbild, ka tam traucētu laika trūkums, jo, liekas, arī ar mēnesi Rakstnieku mājā būtu par maz. Viņš teic, ka apbrīno Ingu Gaili, kura uzrakstījusi romānu “Stikli”, un tas nav tikai garš dzejolis, viņa sevi tiešām lauzusi kā dzejnieci.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc Kārlis Vērdiņš vairs neraksta kritikas, vai pēc pēdējā krājuma, kura darbi bija tik noslīpēti, tik izjusti, ka grūti iedomāties, ka iespējams radīt vēl labāku dzeju, dzejnieks nu jūtas iekāpis dzīva klasiķa statusā? Par to lasiet intervijā 10. maija “Latvijas Avīzes” pielikumā “Kultūrzīmes” vai arī e-izdevumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.