Foto: Aleksandar Cvetanovic/ Unsplash

Vai kaķis neguļ par daudz? Cik stundas diennaktī gulēt ir pieņemami? Un citas murrātāju miega īpatnības 0

Miegs ir dabīgs stāvoklis, kad organisms atpūšas un atjaunojas. Tāda ir katra dzīvnieka fizioloģiskā vajadzība. Kaķu īpašniekiem jāzina, cik daudz viņi guļ. Kā norāda lapas zoosecrets.ru speciālisti, pārāk ilgs miegs un samazināta mājdzīvnieka aktivitāte var norādīt uz darbības traucējumiem viņa ķermenī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Vidējais pieaugušā kaķa gulēšanas laiks ir 16 stundas diennaktī. Atkarībā no dažiem faktoriem tas var mainīties no 14 līdz 22 stundām.

Kas ietekmē miega ilgumu


Vecuma īpatnības

Kaķa dzīvē ir 4 posmi, kuru laikā mainās miega norma:

CITI ŠOBRĪD LASA

– Kaķēni no dzimšanas līdz trim mēnešiem gandrīz visu laiku guļ. Viņi neprot neko citu, kā ēst, gulēt un pieņemties spēkā. Šajā periodā notiek aktīva organisma augšana un attīstība. Gulēšana līdz 22 stundām dienā mazuļiem tiek uzskatīta par normu.

– Kaķēniem – pusaudžiem (no 6 mēnešiem līdz 1 gadam) vajadzētu gulēt 2-3 stundas vairāk nekā pieaugušiem kaķiem. Parasti kaķu – pusaudžu miega ilgums ir 18–19 stundas dienā.

– Pieaugušie kaķi no 1 gada vecuma guļ apmēram 16 stundas. Mājdzīvniekam novecojot, miegā pavadītais laiks pakāpeniski palielinās.

– Gados vecāki kaķi (pēc 10 gadiem) var gulēt līdz 20 stundām dienā, un to uzskatīs par normu.

Pieēšanās

Ja kaķis nezina mēru barības uzņemšanā un pastāvīgi tiek pārbarots, pēc katras ēdienreizes viņš var gulēt ilgu laiku – līdz 20 stundām diennaktī.

Dzīvnieka stresa noturības pakāpe

Stresa situācijā kaķis var negulēt vispār. To izraisa bailes par savu dzīvību un pašsaglabāšanās instinkts. Tādos gadījumos jānoskaidro stresa cēlonis. Pretējā gadījumā kaitējums veselībai ir neizbēgams.

Kad stress jau pārciests un dzīvnieks atgriežas ierastajā dzīves ritmā, miega stundu skaits diennaktī var dramatiski palielināties. Tas saistīts ar pārdzīvotajām spēcīgajām emocijām. Laika gaitā miegs normalizēsies.

Grūsnības un zīdīšanas periods

Grūtai kaķenei vajadzētu gulēt vairāk nekā parasti. Norma ir 18-20 stundas. Miegs palielinās, jo kaķēnu iznēsāšana un barošana prasa lielu enerģijas patēriņu.

Pēcoperācijas periods

Sterilizācijas laikā kaķi ieved dziļa miega stāvoklī, izmantojot vispārējo anestēziju. Pēc operācijas kaķis var vēl 24 stundas “atkopties” no narkozes. Miegainība būs paaugstināta, nomoda brīži īslaicīgi.

Reklāma
Reklāma

Kad saimniekam jāceļ trauksme

Ja mājdzīvnieks sāka ļoti daudz gulēt un viņa stāvoklis neatbilst iepriekš aprakstītajiem, pastāv progresējošas slimības iespējamība. Steidzami jākonsultējas ar veterinārārstu, ja papildus miegainībai kaķim ir arī citi simptomi:

1. atteikšanās no ēdiena,

2. atteikšanās no ūdens vai tā palielināts patēriņš,

3. kaķis nereaģē uz ārējiem stimuliem,

4. ir caureja vai vemšana,

5. dzīvniekam rodas viltus vēlme urinēt (kaķis sēž kastītē, bet urīnpūslis neiztukšojas).

Ja ir vēl vismaz viens no nosauktajiem simptomiem, nepieciešama speciālista konsultācija. Ja citu simptomu nav un dzīvnieks turpina labi ēst, dzer un iet uz tualeti, jāpavēro laika apstākļi: sliktā laikā kaķim, tāpat kā cilvēkam, miegainība var palielināties.

Ieteicams pievērst uzmanību arī kaķa uzvedībai. Varbūt pamodies viņa medību instinkts, un viņš ir nomodā naktī, kad visi guļ.

Kaķu miega īpatnības

Kaķu miega fāzes:

1. Ātrais miegs aizņem apmēram 30% no kopējā miega laika. Šajā laikā kaķis patiešām guļ, bet viņa prāts pilnībā neatslēdzas. Miegā viņš var raustīt ķepas, it kā skrietu, kustināt ūsas un ņurdēt.

2. Lēns miegs ir fāze, kad kaķis atrodas “postenī’. Pie mazākās asās skaņas viņš uzreiz pamostas.

Kaķiem miegs ir ciklisks, un pat uzmanīgākais saimnieks to nespēs izsekot pilnībā. Kaķis var aizmigt 1 minūtē un nekavējoties pamosties no jebkura troksnīša. Kopumā kaķi visā mūžā guļ apmēram 9 gadus, ja pieņemsim, ka vidējais dzīves ilgums ir 15 gadi.

Miegs kā uzticēšanās saimniekam pakāpes rādītājs

Ja kaķis guļ pie saimnieka, tiek uzskatīts, ka dzīvnieks viņam uzticas. Daudzi kaķu audzētāji saka, ka tas liecina – kaķis izrāda mīlestību pret savu cilvēku. Visbiežāk mājdzīvnieks guļ kopā ar vienu un to pašu ģimenes locekli.

Daudzi kaķi guļ savās guļvietās, jo saimnieks higiēnas apsvērumu dēļ neļauj gulēt savā gultā.

Katrs mājdzīvnieks ir individuāls savos ieradumos, un uz to attiecas arī vēlme gulēt. Pastāv noteiktas normas, bet, ja, novirzoties no tām, dzīvnieks tāpat ir aktīvs un veselīgs, saimniekam nevajadzētu uztraukties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.