Foto – Leta/AFP

Vai jūs varat kļūt par juristu, klausoties Teilori Sviftu? Superzvaigne iedvesmo pētījumam 14

Kamēr Teilore Svifta turpina savu rekordlielo tūri, viena no viņas lojalākajām fanēm, vārdā Regana Kaie, ir apvienojusi savu mīlestību pret dziedātājas mūziku ar savām ambīcijām kļūt par juristi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Cik izlaidumiem jānotiek, lai beidzot to organizatori saprastu?” Ralfs Eilands publisko bildi no kāda īpaša izlaiduma un dalās pārdomās par šo pasākumu ilgumu 3
Kokteilis
“Neslēpšu, ka īres cenas mani mulsina!” Kiviča dēla mamma lūdz sabiedrības palīdzību 41
Kokteilis
Sabiedrība nobažījusies: kur šogad “pazuduši” par tradīciju kļuvušie mūzikas svētki “Imantdienas”?
Lasīt citas ziņas

Glāzgovas Universitātes tiesību zinātņu studente Regana rakstīja savu ceturtā kursa disertāciju par Sviftas atkārtoti ierakstītajiem albumiem un autortiesību likumu. Mūziķe ir atkārtoti ierakstījusi un izdevusi četrus no saviem pirmajiem sešiem albumiem.

21 gadu vecā Regana stāsta, ka viņas disertācija apvieno viņas mīlestību pret Sviftas mūziku ar viņas aizraušanos ar autortiesībām un intelektuālā īpašuma tiesībām.

Svifta cīnās par savas mūzikas kontroli

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā gadā Teilore Svifta dominēja ziņu virsrakstos ar savu “Eras Tour”, kas kļuva par visu laiku ienesīgāko koncerttūri. Šobrīd viņa dodas uz Skotijas regbija mājvietu Murrayfield Stadium, kur Edinburgā no 7. līdz 9. jūnijam pulcēsies vairāk nekā 200 000 fanu.

Regana apmeklēs visus trīs koncertus un atzīst, ka daudzi viņas draugi un ģimenes locekļi ir izteikuši neizpratni par viņas izvēli rakstīt disertāciju par Sviftu.

“Es patiesībā nevaru sagaidīt, esmu sajūsmā,” viņa saka. “Mēs jau plānojam savus tērpus.”

Regana, kura ir no Oterarderas Pērtšīrā, stāsta, ka Sviftas mūzika ir “manas dzīves skaņu celiņš”.

Kopš 2021. gada ASV superzvaigzne atkārtoti izdod savus vecos albumus, atgūstot kontroli pār savu mūziku pēc tam, kad ierakstu kompānija, ar kuru viņa bija parakstījusi līgumu 15 gadu vecumā, nodeva viņas ierakstu īpašumtiesības citam uzņēmumam.

Regana vienkāršoti skaidro situāciju savai mammai: “Teilore zaudēja tiesības uz savu mūziku, jo uzņēmums, kurā viņa strādāja, tika pilnībā pārdots.”

Pēc Regenas teiktā, Svifta mēģināja atpirkt savus ierakstus, bet tika pārspēta solījumos.

“Viņa zināja, ka nekad neatgūs ierakstus, tāpēc nolēma pārrakstīt savu mūziku saskaņā ar saviem noteikumiem.”

Regana piebilst, ka Sviftai tas ir svarīgi, jo starp viņu un Braunu, kurš sākotnēji iegādājās tiesības uz viņas mūziku, pastāv nesaskaņas.

Tagad Sviftas atkārtoti ierakstītās dziesmas un albumi ir apzīmēti ar “(Taylor’s Version)”, lai norādītu, ka tie pieder viņai.

Reklāma
Reklāma

“Taylor’s Version” ierakstiem ir atsvaidzināts vokāls, instrumentācija, jauns vāka noformējums un pat daži iepriekš neizdoti skaņdarbi no viņas dziesmu arhīva.

Disertācijas ideja radās nejauši

Neskatoties uz to, ka Regana ir milzīgs Sviftas mūzikas fans, tieši viņas pasniedzējs bija tas, kurš ierosināja ideju par disertāciju par šo tēmu.

“Viņi minēja, ka būtu smieklīgi, ja kāds rakstītu par Teilori, un es vienkārši nodomāju “Labi, der!”,” stāsta Regana.
Regana pētījuma laikā atklājās, ka Sviftas panākumi ar atkārtotajiem ierakstiem ir izraisījuši domstarpības mūzikas industrijā.

Līgumi, kas aizliedz atkārtotu ierakstīšanu, nav jauni, skaidro Regana. Tomēr tagad ierakstu kompānijas “stingrāk” ievieš šos līgumus, pagarinot laiku, kas jāpaiet, pirms mūziķi var atkārtoti ierakstīt savas dziesmas. Agrāk šis periods bija aptuveni pieci gadi, bet tagad dažos gadījumos tas var sasniegt pat 20 gadus.

Līdz šim Svifta ir atkārtoti ierakstījusi četrus no saviem sešiem “nozagtajiem” albumiem.

Daži Sviftas fani internetā cīnās, lai pārliecinātu citus fanus klausīties tikai “Taylor’s Version” versijas, nevis oriģinālos ierakstus. Regana piekrīt šim viedoklim, vienlaikus uzsverot, ka viņa “nekad nevienam nepiespiestu un nekauninātu” par vecāko versiju klausīšanos.

“Tas ir saistīts ar nostalģiju,” viņa saka.

Tomēr, ņemot vērā ziņas par to, ka Svifta ir kļuvusi par miljardieri, rodas jautājums: vai tiešām dažu straumēšanas vietnē “Spotify” vai “Apple Music” tik liela nozīme?

Regana kā fane uzskata, ka šajā jautājumā ir svarīgs “ētiskais aspekts”.

“Daudzas mākslinieces ir iedvesmojušās no Sviftas cīņas par savu mūziku,” viņa saka. “Ja kāds ir ieguldījis darbu un radījis kaut ko, viņam ir tiesības ar to gūt peļņu.”

Nākotnes plāni

Vai tiešām ir iespējams kļūt par juristu, klausoties Teilori Sviftu? Laiks rādīs.

Regana nesen ieguva prakses vietu advokātu birojā “Pinsent Masons”, kuru viņa cer sākt nākamgad pēc aspirantūras pabeigšanas. Viņas ilgtermiņa mērķis ir specializēties autortiesību un intelektuālā īpašuma tiesībās, un, iespējams, kādu dienu viņa varēs aizstāvēt mākslinieku radošo darbu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.