Aptauja. Vai jūs atbalstītu četru darba dienu nedēļu Latvijā? 11
Andris Grīnbergs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Mārtiņš Krūmiņš, SIA “MV Tara” vadītājs: “Pirmajā brīdī, kad dzirdam, ka Vācijā, Somijā, Francijā diskutē par darba dienu skaita samazināšanu, lai piektdiena būtu brīvdiena, tā vien gribas iesaukties – cik jauka ideja!
Cik nav dzirdēts gaužamies, ka vienmēr pietrūkst laika, lai būtu kopā ar bērniem, lai īstenotu kādu senu sapni vai vienkārši varētu palasīt labu grāmatu.
Bet ātri vien attopamies. Tajā pašā Vācijā ir gan karsti idejas popularizētāji, gan vēl karstāki noliedzēji. Latvijā idejai vismaz pagaidām nav reāla pamata. Par jauko sapni varēsim runāt tikai tad, kad panāksim tādu pašu darba ražīgumu kā Vācijā. Ielūkojieties viņu celtniecībā!
Darba organizācija, tehnoloģijas – tas viss viņiem ir ievērojami augstākā līmenī. Īsā periodā viņi izdara krietni vairāk un arī nopelna vairāk. Es strādāju kokapstrādes uzņēmumā, kur darba ražīgums vidēji ir augstāks nekā nozarē Latvijā, bet tik un tā tādu prieku kā četras darbdienas nevarētu atļauties.”
Valerjans Vizulis, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas direktors: “Par to vairāk jāspriež tautsaimniekiem. Skolā četru dienu darba nedēļa nozīmētu, ka par piekto daļu būtu jāsamazina mācību vielas apjoms. Ja grib visu pamatīgi apgūt, ja ir vēlēšanās labi mācīt un labi mācīties, par četrām dienām nevaram pat sapņot.
Ja īsti nav motivācijas mācīties vai ir slikti sociālie apstākļi, arī piecās dienās visu nevar paspēt. Turklāt visu laiku jādzird, ka skolēniem esot liela slodze. Jā, pasaulē atskan balsis, ka nevajag tik daudz izglītotu cilvēku. Bet mēs taču gribam arvien izglītotāku sabiedrību.”
Pārsla Bože, Ventspils novada Zlēku pagasta bibliotēkas vadītāja: “Daudzos novados lauku bibliotekāri ir jau nolikti uz pusslodzi. Un tam nav nekāda sakara ar Covid-19 vai to, ka gribam īsāku darba nedēļu. Zlēku bibliotēka cilvēkiem ir atvērta piecas dienas. Turamies.”