Vai jums ir svarīgs tautības ieraksts pasē? 0
Daira Šteinberga no Liepājas: “Es neteiktu, ka tautības ieraksts pasē man ir svarīgs, patīkams gan. Taču neuzskatu, ka būtu mazāk latviete, ja šāda ieraksta nebūtu. Tautības ieraksta atcelšana pasēs izraisīja lielu ažiotāžu, jo mēs lepojamies ar to, kas esam.
Savā ziņā tā ir papildus sevis un savas nācijas apliecināšana. Priecājos, ka Ministru kabinets atjaunoja iespēju ierakstīt pasē tautību tiem, kuri to vēlas. Vērtēju to kā pareizu rīcību un arī atbalstu. Turklāt cilvēkiem ir dotas izvēles iespējas, neviens nebūs spiests darīt to, ko neuzskata par vajadzīgu.”
Arvīds Bomiks no Rīgas: “Jā, man ir svarīgs šis ieraksts, jo tas ir viens no manas identitātes apliecinājumiem. Domāju, ka katrs cilvēks lepojas ar savu tautu un tautību. Savas tautības apzināšanās un apliecināšana ir savas nācijas goda sastāvdaļa. Pilnīgi pareizs un apsveicams ir Ministru kabineta lēmums. Ja jau būt maksimālistiem, tad svarīgi uzrādīt tautību visos gadījumos. Tas nevienu godīgi domājošu cilvēku neaizvaino. Es cienu ikvienu cilvēku, kas dzīvo manā valstī, atzīst un godprātīgi pilda valsts Satversmi, likumus. Ir lojāls. Tiem, kas savulaik balsoja par tautības izņemšanu no pases, gribētos pajautāt un piebilst: “Kā vārdā jūs tā rīkojāties?” Nevis nonivelēt, kā savulaik līdzīgi mēģināja uztiept “padomju tautas” vadoņi, bet gan cienīt visu tautību cilvēkus, kas godprātīgi un lojāli izturas pret mūsu valsti, godā tās likumus un atdevīgi kalpo tās labklājības un prestiža celšanai. Nožēlojami ir tie politiķi, kuri “aizmirsuši”, ka par Latvijas neatkarību balsoja Latvijas dažādu tautību cilvēki. Tad cieniet viņus neatkarīgi no tā, kādas tautības viņi pārstāv. Bet lojāliem gan viņiem jābūt!”
Ieva Zvēriņa no Tukuma: “Man ir svarīgi, lai pasē būtu tautības ieraksts. Tā es jūtos piederīga savai valstij. Esmu patriote, tāpēc ir patīkami. Uzskatu, ka šim ierakstam ir jābūt obligātam, jo tas norāda, kādai tautai tu piederi.”
Elīna Linkeviča no Rīgas: “Man ir svarīgs tautības ieraksts pasē. Katru reizi, kad mainu pasi, lūdzu ierakstīt to. Bez tā pase liktos nepilnīga. Taču uzskatu, ka ir jābūt izvēles iespējai un ierakstam pasē nav jābūt obligātam. Mēs dzīvojam laikā, kad liela nozīmē tiek pievērsta vienlīdzīgām tiesībām un vārda brīvībai. Nevar nevienu piespiest mīlēt savu dzimteni un tautu, ja tā nav. Cik cilvēku, tik viedokļu, tāpēc jāciena katrs, neskatoties uz to, vai piekrītam vai ne. Manuprāt, Ministru kabineta lēmums par iespēju ierakstīt pasē tautību tiem, kas to vēlas, ir lieliska doma. Manā pasē vienmēr ir bijusi ierakstīta tautība, es nevēlētos, lai tas kādreiz mainītos, jo esmu lepna par to, ka esmu latviete!”
Aleksandra no Daugavpils: “Tautības ieraksts pasē nešķiet svarīgs. Manā pasē šis ieraksts ir, taču, manuprāt, tam reti kurš pievērš uzmanību. Man ir pilnīgi pietiekami pašai apzināties to, ka esmu krieviete. Uzskatu, ka šim ierakstam nav jābūt obligātam, tā ir subjektīva izvēle. Ir cilvēki, kuri grib izcelt savu tautību, bet citi negrib. Tādēļ jāļauj izvēlēties.”
Valdis Svirskis no Rīgas: “Man tautības ieraksts pasē ir. Es izvēlējos šādu iespēju, kad tā tika piedāvāta. Vadījos pēc savas sirds izjūtas – manuprāt, man tas bija kā kultūridentitātes stiprinājums. Ne jau ieraksts pats par sevi, bet mans lēmums to izmantot. Uzskatu par pilnīgi pareizu to, ka tagad sabiedrībai atkal tiek dota tāda iespēja. Taču tautības ieraksts pasē jāatstāj katra cilvēka paša ziņā, tam nav jābūt obligātam.”
Fakti * No šā gada 1. aprīļa pasē atkal tiks norādīta dokumenta turētāja tautība, ja persona pati to vēlēsies. * To paredz 29. janvārī valdībā pieņemtie grozījumi “Personu apliecinošu dokumentu noteikumos”, kurus Iekšlietu ministrija (IeM) bija sagatavojusi, izpildot pērn novembra beigās doto Ministru kabineta uzdevumu.
Reklāma
* Valdība arī vienojās, ka tiks skaidrāk norādītas iespējas iegūt ierakstu arī visiem tiem iedzīvotājiem, kas pasi saņēmuši pēc pagājušā gada 1. aprīļa bez tautības ieraksta. |