Foto: SHUTTERSTOCK

Telpaugiem beidzas miera periods. Vai tos jau var pārstādīt un mēslot? 1

“Martā arī telpaugiem beidzas miera periods, jo gaismas kļūst vairāk. Līdz ar to mainās telpaugu kopšana – tos biežāk mēslo, vairāk laista un var pārstādīt,” skaidro Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas vadītāja ZANE PURNE no Salaspils.

Reklāma
Reklāma

Laista un mēslo pamazām

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas
Kurmji sliktā un nabadzīgā augsnē nedzīvo, tāpēc to izstumtās kaudzītes var pievienot telpaugiem paredzētajai augsnei.
Foto: Inita Šteinberga

Augu sāk intensīvāk laistīt un mēslot, kad ir pietiekami daudz gaismas. Ja nav papildapgaismojuma, tad parasti tas ir martā. Kamēr ir tumšais periods un augam trūkst gaismas, tas no lieka mitruma un mēslojuma var izstīdzēt, nīkuļot vai pat aiziet bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Telpaugiem visu gadu ievēro principu, ka laista tikai tad, kad augsnes virs­kārta ir izžuvusi sausa. Uz mitras augsnes ūdeni nelej. Pārāk liels ūdens daudzums no substrāta podiņā izspiež skābekli, un saknītēm nav ko elpot.

Slāpstoša auga pazīmes līdzinās vīšanai. Dažkārt tas tiek pārprasts, un augam tiek uzliets vēl. Augsnei podiņā jābūt mitrai, bet ne slapjai.

Atsākot augu mēslot, mēslojumu dod vājāku, nekā noteikts instrukcijā. Mazāka koncentrācija īpaši svarīga, ja augs visu ziemu nemaz nav barots.

Pirmajā reizē dod mēslojumu tikai vienu reizi mēnesī, pēc tam reizi divās nedēļās, visbeidzot – aktīvās augšanas fāzē telpaugus mēslo reizi nedēļā. Dižmeldra podiņam visu laiku jāstāv mitrumā. Pārējie telpaugi nedrīkst mirkt ūdenī, kas sakrājies paliktnī zem poda.

Mazgā un pārstāda

Viens no pirmajiem darbiem – augu noteikti vajag nomazgāt. Augus ar sīkāku lapojumu vai mazāku podiņu labi var noskalot dušā. Tīras lapas palīdz augam labāk elpot, saņemt gaismu. Pat kaktusiem patiks, ja noskalos ziemas putekļus.

Ir labs laiks arī augu pārstādīšanai. Substrātu var sagatavot pats, bet, ja nav iemaņu vai dzīvo pilsētā, to var iegādāties arī gatavu (ir nopērkami speciāli sagatavoti substrāti dažādiem telpaugiem). Gatavajām zemēm lielākoties pamatsastāvā ir kūdras substrāts.

Šāda augsne strauji sasēžas, izskalojas, un jau pēc gada augu var nākties pārstādīt. Lai tā nenotiktu, telpaugu speciāliste iesaka šiem substrātiem piejaukt zemi no kurmja rakumiem. Kurmju zeme padarīs substrātu un mitrumu noturīgāku, augiem piemērotāku.

Reklāma
Reklāma

Ir arī telpaugi ar specifiskām prasībām. Piemēram, populārajām orhidejām falenopšiem zemi nevajag nemaz. Tām labāk lietot gatavo substrātu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.