Foto: Inita Šteinberga

Vai jau jāsāk apgriezt hortenzijas? 0

Hortenziju audzētājs Ilmārs Zirnis uzskata, ka vēl nav nekādas steigas un hortenziju apgriešanu labāk atlikt uz martu. Arī viņš pamanījis interneta vidē daudzos hortenzijmīļu aicinājumus frizēt augus. Tas tikai liecina, ka cilvēkiem jau niez nagi uz dārza darbiem un nevar sagaidīt īsto laiku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ilmārs apšauba apgalvojumu, ka agri apgrieztās hortenzijas agrāk uzziedēs. Turklāt kam tas vajadzīgs (pat, ja tā būtu), jo tad tās arī agrāk noziedēs.

Viņš dārzā novērojis, ka atšķirībā no dažiem citiem augiem (ceriņi, kauleņkoki) hortenziju pumpuri vēl ir pilnīgi mierīgi, tātad nav iemesla bažām, ka varētu nokavēt griešanas laiku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, ja ir vēlme un brīvs laiks, hortenzijas pacietīs apgriešanu. Risks varētu būt, ja pēkšņi atgriežas sals. Drošāk hortenzijas var apgriezt Kurzemes reģionā, taču ne austrumu rajonos, kur mēdz vairāk piesalt.

Pavairošanai par agru

Ja hortenziju vēlas pavairot no zariem, kurus nogriezīs, vēl nevajag steigties. Nogriezto zaru tūlīt (ne vēlāk kā pēc pāris dienām) sadala spraudeņos un sprauž augsnē. Pēc pāris nedēļām tiem spraudeņiem, kuri sākuši apsakņoties, parādīsies jaunie dzinumi.

Tiem vajag siltumu un gaismu. Ar turēšanu istabā nebūs līdzēts, jo gaismas trūkuma dēļ dzinumi stīdzēs un nekādi labie stādiņi neiznāks. Taču marta vidū vai aprīlī grieztajām viciņām būs gluži cits augšanas spars, tās apsteigs februāra nīkuļus.

Turklāt augus pa dienu varēs apsauļot jau iesilušajās plēves mājās (viegli noēnojot). Ja tomēr vēlas sakopt krūmus tagad, tad atstāj nenogrieztus dažus zarus, kurus vēlāk varēs izmantot pavairošanai.

Hortenziju audzētājs iesaka izmēģināt dažādu garumu spraudeņus, jo arī no ārzemēm ievestajiem stādiem tie ir atšķirīgi. Apsakņošanas līdzekli var arī nelietot, jo prakse liecina, ka izdošanās procents ir līdzīgs gan zariņiem, kas iemērkti kādā līdzeklī, gan tiem, kas sprausti tāpat.

Parasti apsakņojas tikai daļa spraudeņu, tāpēc sprauž vairāk, nekā vajadzīgs. Pavairošanai vislabāk der viengadīgie hortenziju dzinumi, kas nav resnāki par zīmuli. Kokveida hortenziju spraudeņi var būt arī resnāki.

Svarīgi

Tagad ir labs laiks hortenziju pārstādīšanai. Cenšas izrakt augu iespējami lielāku sakņu kamolu un velēnu. Kad hortenzijas modīsies, tās jaunajā vietā sāks tūliņ augt. Jo pamatīgāk nācies apcirst saknes, jo vairāk samazina auga vainagu.

Foto: Inita Šteinberga

Pārāk garo, pērn atstāto hortenzijas zaru pīcku (vidū) izgriež. Augam sausajā vasarā pieticis spēka tikai viena – stumbram tuvākā pumpuru pāra plaucēšanai. Iespējams arī, ka augšējie pumpuri ziemā ir apsaluši. Tā var gadīties, ja zarus apgriež rudenī vai ziemā.

Foto: Inita Šteinberga

Apgriež, atstājot divus trīs pumpuru mezglus. Ilmārs Zirnis pēdējos gados atstāj tikai divus, jo vasaras ir sausas un karstas, bet augiem vajag nodrošināt daudz mitruma, lai izplaucētu lielas ziedu galvas.

Reklāma
Reklāma

Jo vairāk pumpuru atstāj, jo mazāki būs ziediņi. Veidojot hortenzijas, ņem vērā arī to, kādas formas vainagu vēlas, lai tas būtu simetrisks.

Foto: Inita Šteinberga

No viena pumpuru gredzena veidojas divi trīs jauni dzinumi.

Foto: Inita Šteinberga

Spraudeņus griež no viengadīgajiem dzinumiem, atstāj dažāda garuma, lai būtu lielāka iespēja, ka kāds pieaugs. Dažiem eksperimenta nolūkos var ieskrāpēt zemē bāžamo stumbra daļu, jo ir uzskats, ka tad labāk veidojas saknes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.