Foto – LETA

Vai Jāņos parasti tiešām līst “kā pa Jāņiem”? 0

Līgo un Jāņi ir svētki, kurus visbiežāk atzīmē ārpus telpām, tāpēc jau no senatnes cilvēkus ir interesējuši laika apstākļi šajās dienās. Kā ierasts, tad vismaz kādā Latvijas reģionā Jāņu naktī lietus ir sagaidāms gandrīz katru gadu, bet nokrišņu varbūtība dažādos Latvijas reģionos ir no 22% līdz 49%. Kopumā vidēji Latvijā iespējamība Jāņu naktī sagaidīt nokrišņus ir 32%, aprēķinājis Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Aplūkojot datus par nokrišņiem kopš 1966. gada, sinoptiķi secina, ka Jāņu dienā līst nedaudz biežāk nekā Jāņu naktī, jo nokrišņu iespējamība 24. jūnija dienā ir no 27% līdz 53%, bet valstī vidēji – 40%. Pēdējo piecu gadu laikā nokrišņu iespējamība Jāņu naktī vidēji Latvijā ir nedaudz augstāka nekā visā apskatītajā periodā – 56%, neskatoties pat uz pagājušā gada Jāņu nakti, kad nevienā meteoroloģisko novērojumu stacijā nokrišņi netika novēroti. Lietainākā Jāņu nakts bija 1997. gadā, kad vidēji nolija 11,7 mm nokrišņu, pēdējos piecos gados lietainākos Jāņus aizvadījām 2015. gadā, kad vidēji Latvijā nolija 6,9 mm, bet Skrīveru novērojumu stacijā vien nolija 19,5 mm. Tai pat laikā pēdējo 51 gadu periodā 10 reizes Jāņu nakts Latvijā ir pavadīta bez nokrišņiem, pēdējoreiz pagājušajā gadā.

Bez nokrišņiem Līgo svētku un Jāņu svinēšanu ietekmē arī gaisa temperatūra. Sinoptiķi aprēķinājuši, ka vidējā diennakts gaisa temperatūra Latvijā šajās dienās lielākoties ir no + 14 līdz +16 grādiem, un kopš 1961. gada siltākā diennakts bija pagājušā gada Jāņu diena, kad vidējā diennakts gaisa temperatūra bija pat +22 grādi, savukārt vēsākā – 1977. gada 23. jūnijā, kad vidējā diennakts gaisa temperatūra nepārsniedza +9,6 grāds. Visaukstākā Jāņu nakts bija 1992. gadā, kad vidēji Latvijā minimālā gaisa temperatūra bija +3, Zosēnos pat tikai +0,7 grādi, kā arī daudzviet bija novērojama salna, savukārt vissiltākā Jāņu nakts bija 2013. gadā ar vidējo minimālo gaisa temperatūru +16,9 grādi, Rīgā nepazeminoties zem +20,5 grādiem. Kopumā 16 meteoroloģisko novērojumu stacijās tā bija siltākā Jāņu nakts pēdējo 56 gadu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Jāņu diena var būt kontrastiem bagāta – maksimālā gaisa temperatūra var pārsniegt +30 grādus, kā arī var nebūt augstāka par +11 grādiem. Viskarstākā Jāņu diena pēdējos 56 gados Latvijā bija pagājušogad, kad maksimālā gaisa temperatūra vidēji Latvijā bija +28,3 grādi, bet maksimālās gaisa temperatūras rekords Līgo svētkos un Jāņu dienā ir +31 grāds, kas sasniegts 1964. gada 23. jūnijā Daugavpilī. Savukārt vēsākā Jāņu diena bija 1994. gadā, kad maksimālā gaisa temperatūra vidēji Latvijā bija +12,7 grādi, bet Saldū tikai +10,6 grādi, vēl netīkamākus šos svētkus padarīja lielais nokrišņu daudzums, kā arī vēja brāzmas 17-23 m/s.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.