Vīrs nomiris. Vai sievai jāmanto parādi? 4
Vairāk nekā pirms gada nomira mans vīrs. Viņam esmu otrā sieva, bet vēl ir dēls un meita no pirmās laulības, kā arī māte. Kad vēl nebijām precējušies, 2008. gadā meita bankā paņēma 60 000 eiro kredītu un nopirka sev dzīvokli. Vīrs šo kredītu galvoja ar savu īpašumu – dzimtas māju, bet man šo faktu neatklāja. Tagad, piesakoties uz mantojumu, uzzināju, ka līdzi nāk galvinieka saistības par vīra meitas dzīvokli. Vēl nav atmaksāti aptuveni 55 tūkstoši. Savukārt es uz sava vārda bankā paņēmu citu kredītu šīs mājas labiekārtošanai, kuru turpinu maksāt. Vai pēc vīra nāves es kļūstu par viņa meitas kredīta galvotāju? Uz mantojumu esam pieteikušies trīs mantinieki – viņa abi bērni no pirmās laulības un es. Arī banka ir pieteikusies uz mantojumu kā kreditors. ALDA KURZEMĒ
Neizdevīgais mantojums
Arī tad, ja mirušā vīrieša māte būtu pieteikusies uz mantojumu, viņa kā otrās kārtas mantiniece šajā situācijā nemantotu, jo ir pirmās kārtas mantinieki – bērni, kā arī sieva.
Mantojuma saņemšana ne vienmēr ir patīkama, ja tam līdzi nāk aizgājēja ņemtie kredīti, izsniegtie galvojumi un citas parādsaistības. Kreditori no mantiniekiem piedzīs arī viņa parādus par komunālajiem pakalpojumiem, iztērētajiem kredītkaršu limitiem utt. Parādu nastu var papildināt mantojuma atstājēja neatļautās darbības, kuras kādam radījušas zaudējumus, piemēram, autoavārijas vai citu iemeslu dēļ sabojāta manta. Tas var atklāties arī vēlāk. Parādsaistību summa var būt lielāka par mantojuma vērtību.
Zvērināta notāre Sandra Jakušenoka skaidro, ka galvojuma saistības pāriet mantiniekiem. Civillikuma 701. pantā teikts, ka ar mantojuma pieņemšanu un iegūšanu visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības, ciktāl tās nebeidzas ar viņa personu, pāriet mantiniekiem. Tātad viņi pārņem visas saistības, kā arī visas tiesības, izņemot gluži personiskas (piemēram, laulību vai adopciju). Šajā situācijā visiem trim mantiniekiem būs jāuzņemas kredīta galvojums par meitas dzīvokli. Toties, ja tēvs kādam būtu aizdevis naudu, mantiniekiem būtu tiesības to atprasīt (ievērojot tēva parakstītā aizdevuma līguma termiņus).
Ja meita kavēsies ar kredīta maksājumiem un radīsies parāds, banka to pieprasīs no visiem trim mantiniekiem, arī no dēla un otrās sievas. Ja viņi parādu nesamaksās, banka pārdos meitas dzīvokli un dzimtas māju. Ja ar to vēl nepietiks, lai apmierinātu prasības, banka varēs vērst piedziņu uz visu pārējo mantu, kas pieder trim mantiniekiem.
Būt par galvinieku ir ļoti neizdevīgi. Ne kredīta ņēmējam, ne bankai nav pienākuma viņu informēt, vai kredīta maksājumi tiek veikti bez kavēšanās.