Ja cilvēks vēlas dzīvot Latvijā un viņam nav medicīnisku argumentu – viņam ir jākārto latviešu valodas eksāmens, tā Vītola 16
Vai ir noteikts kāds vecuma ierobežojums cilvēkiem, līdz kuram cilvēkiem būs jākārto latviešu valodas eksāmens?
“Šis ir jautājums par uzturēšanās atļaujām un tiem cilvēkiem, kuri noteiktā laika periodā ir izvēlējušies Krieviju kā pilsonības valsti. Es neesmu detalizēti pētījusi likumdošanas normatīvus, bet, ja cilvēks vēlas dzīvot Latvijā un ja viņam nav nekādu medicīnisku argumentu, kāpēc viņš vēl nav apguvis latviešu valodu, tad – droši vien ir jāliek eksāmens,” tā TV24 raidījumam “Uz līnijas” tēmu komentēja Inita Vītola, Latviešu valodas aģentūras direktore.
Mums ir jāapzinās, ka cilvēki, kuri izvēlējās šīs vai citas valsts pilsonību, nedzīvo te pirmo gadu – ir pagājuši 30 gadi. Tajā laikā viņiem nebūt bija ne 80, ne 70 gadu, tā izteicās Vītola.
Jāatgādina, ka pēc Imigrācijas likuma prasību pastiprināšanas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) līdz 18.janvārim bija saņemti jau 1337 Krievijas pilsoņu iesniegumi uzturēšanās atļauju iegūšanai, aģentūru LETA informēja PMLP.
Līdz šim pieņemti desmit pozitīvi lēmumi, pārējos gadījumos lēmuma pieņemšanas termiņš vēl nav iestājies vai tas ir pagarināts saistībā ar nepieciešamību veikt papildu pārbaudi par iesniegtajiem dokumentiem.
Pērn 24.septembrī stājās spēkā grozījumi Imigrācijas likumā, kas maina uzturēšanās atļauju saņemšanas kārtību Krievijas pilsoņiem. Grozījumi paredz, ka
Personai, kura vēlas turpināt uzturēties Latvijā, nezaudējot pastāvīgā iedzīvotāja statusu, līdz 1.septembrim jāsaņem jauna pastāvīgās uzturēšanās atļauja jeb Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statuss.
Saskaņā ar regulējumu, pārbaudi var nekārtot personas kas ieguvušas pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā. Tāpat pārbaude nav jākārto personām, kas apguvušas akreditētu mazākumtautību izglītības programmu un kārtojusi centralizēto eksāmenu latviešu valodā 9.klasei vai centralizēto eksāmenu latviešu valodā 12.klasei.