Vai ir iespējams izslēgt Krieviju no visām starptautiskām organizācijām? Atbilde tāpat kā situācija – diplomātiska 32
Vai ir iespējams izslēgt Krieviju no visām starptautiskām organizācijām – ANO, EDSO un citām? Kādu vēstījumu nes fakts, ka uz visām tām Krievija tiek aicināta neierobežoti?
Šis ir jautājums, par kuru liek diskutēt arī starptautisko attiecību studentiem. Šī ir starptautisko attiecību dilemma – cik tālu mēs izolēsim lielu spēlētāju un kur ir tas brīdis, kur jāatstāj kādi diplomātiskie un sarunu kanāli atvērti, lai būtu kāds kopīgs galds, kur ar šo agresoru sarunātie, tā TV24 raidījumam “Dienas personība ar Veltu Puriņu” teica Gunda Reire, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre.
Jāsaka, ka šis ir divpusējs ceļš. Viens. Latvija jau gadu dara visus iespējamos darbus un iniciatīvas, lai Krieviju izolētu starptautiskajās organizācijās. Krievija ir izslēgta no ANO Cilvēktiesību padomes, ir dažādas institūcijas Eiropas Padomē, lieka pretī savus kandidātus, lai viņu kandidātus neievēlētu – daudz dažādi centieni. Skaidro Reire.
“Otrs. Diplomātijā ļoti svarīgi ir tas, lai šis otrs spēlētājs kaut kur būtu sasniedzams. Vēsturiskā pieredze un mācība mums ir tāda, ja lielie spēlētāji vai agresori ir ārpus sasniedzamiem institucionāliem tīkliem, tas ir lielāks mīnuss, nekā tad, ja viņi ir sasniedzami.”
Runājot par ANO. ANO Drošības padome ir nedemokrātiski uzkonstruēta institūcija, Krievija ir pastāvīgā dalībvalsts ar veto tiesībām, taču – vai var izslēgt – tad šis ir viens no tiem gadījumiem, kad nevar, jo drošības padomei pēc konstrukcijas tad par to pašai ir jānobalso. Tā situāciju apraksta Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre.