Vai ir daudz tādu gadījumu, kad no personas vispār neko nevar piedzīt? “Jā, diemžēl tā ir mūsu realitāte!” 94
“No spēkā esošā tiesiskā regulējuma izriet, ka ir iespējami gadījumi, kad no parādniekam izmaksājamās darba algas atbilstoši likumā noteiktajam aprēķinam ieturējumu veikšana nav iespējama. Tas nozīmē, ja parādniekam nepieder manta, uz kuru varētu vērst piedziņu, tad faktiski tiesas sprieduma vai administratīvā akta izpilde ir neiespējama.” Ir daudz tādu gadījumu, kad no cilvēka vispār nevar neko atgūt, šādu jautājumu TV24 raidījums “Uz līnijas” uzdeva Ivetai Krukai, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājai.
Jā, diemžēl tā ir mūsu realitāte, atzīst Kruka, norādot, ka ir veikts neliels pētījums, kur analizēja šogad septembrī iesniegtās izpildlietas. Tur un konstatēts, ka šobrīd ir tikai 25% lietu izpildīti vai apmaksāti, atlikušajā daļā notiek piedziņas darbības, bet 53% parādniekiem ienākumu nav vispār.
“Protams, ir jāpatur prātā, ka tas ir relatīvs rādītājs. Varbūt parādnieks nestrādā šodien, varbūt viņš nestrādās rīt un arī nākammēnes, bet pēc diviem mēnešiem, pēc pusgada, pēc gada varbūt tomēr cilvēks sāk strādāt un kārtot savus saistību jautājumus. Bet statistika diemžēl ir diezgan, diezgan bēdīga – no septembra reģistrētajām jaunajām izpildlietām 53% parādnieku ienākumu nav vispār, apaļa nullīte,” atzīst nozares speciāliste.
Pēc pieredzes un analītiski uz cipariem skatoties, ir sajūta, ka šiem 53% ir nelegāls darbs jeb tiek maksāts aploksnē?
“Visticamāk, noteikti kāds ir arī šajā pelēkajā zonā. Ir arī parādnieku daļa, kuriem tas ir dzīvesveids, ir varbūt atkarību problēmas un cita veida problēmas. Protams, mēs arī saskaramies ar gadījumiem, kad tik tiešām cilvēkam ir objektīvi šajā brīdī situācija tāda, ka viņš nespēj maksāt,” parādnieku attieksmi tā raksturo Kruka.
Viņa akcentē, ka pats galvenais šādā situācijā ir komunicēt – komunicēt gan ar tiesu izpildītāju, ja šī lieta jau ir nonākusi izpildē, bet vēl labāk – komunicēt pirms lietas nodošanas tiesu izpildītājam ar savu kreditoru, skaidrot šo situāciju, jo nereti šīs problēmas cilvēks tik tiešām prognozē, kā viņš atrisinās.